• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BARİYERLERDE ÇARPIŞMA TESTİ
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi çerçevesinde yol kenarlarına konulan bariyerlerin dayanıklılığı test edildi. Bariyerlerde yapılan çarpışma testlerinde başarı sağlandı.  
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalarda son aşamaya gelindi. Otoyol güvenliğinin ön planda tutulduğu çalışmalar kapsamında yol kenarına konulan bariyerler için özel testler yapıldı. Testler kapsamında, otomobil, otobüs ve TIR gibi farklı hacim ve büyüklükteki araçlarla bariyerlere çarpıldı, sonuçlarına bakıldı. Bariyerlerde yapılan çarpışma testlerinde başarı sağlandı.
 
3. Boğaz Köprüsü Saha Mühendisi, “Otoyol ve köprüde kullanılan bariyer testleri CSI SpA'nın Bollate İtalya Milano'daki test zemininde yapıldı. Test aracı olarak farklı ağırlık ve yükseklikteki otobüs, kamyon ve binek araçlar kullanıldı. Bu araçlar, belirli hız ve açılarla bariyerlere çarptırılıp bariyerlerin aldığı hasar ve tepkisi ölçüldü.  Köprüde yer alan bariyerlerin, otoyolda kullanılan bariyerlerden daha güvenli olması gerekiyor; çünkü herhangi bir kaza anında aracın aşağıya uçma riski var, bu nedenle yapılan testlerde gerek otomobil gibi küçük taşıtların gerekse otobüs kamyon ve tır gibi büyük taşıtların köprüde uyması gereken azami hız sınırının üstünde hızlarda bariyerlere çarpması durumundaki bariyer performansları ölçüldü. Testlerin sonunda araçların bariyerleri aşamadan tekrar yola savrulduğu ve araç ve sürücüye gelebilecek zararı en aza indirgediği gözlemlenmiştir" dedi.
 
KMOP'DEN HABERLER