• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BAŞBAKAN 3. KÖPRÜ ŞANTİYESİNDE İFTAR YAPTI
 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3.Köprü şantiyesinde çalışan işçilerle birlikte oruç açtı. "3. Köprü, Türk işçilerinin, Türk mühendislerinin ve yüzde 67 Türk firma ortaklığının eseri oluyor. Ne kadar gurur duysak azdır" dedi. Başbakan'ın 3. Köprü çalışanlarına müjdeleri de vardı. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde iftar etkinliği vardı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, beraberindeki heyetle birlikte yapımı süren 3. Köprü şantiyesi çalışanlarıyla oruç açtı. 3. Köprü tabliye alanındaki iftara yaklaşık 1500 çalışan katılırken, Başbakan'a Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin'in yanı sıra IC İçtaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ve Astaldi Yönetim Kurulu Başkanı Paulo Astaldi de eşlik etti. 
 
BAŞBAKAN İŞÇİ YELEĞİYLE KÜRSÜDE 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, iftar sonrası işçi yeleğiyle kürsüye çıktı. Davutoğlu, sözlerine, "Değerli emekçi kardeşlerim. Her şeyden önce hepinizi selamların en güzeliyle selamlıyorum mübarek Ramazan akşamı. Allah'ın selamı üzerinizde olsun. Ramazanlar vardır ki belli mekanlarda ve belli insanlarla yaptığınızda özel anlam taşır. Bu sene çok güzel mekanlarda, dost yüzlerle bir araya geldik. Ama emin olun, bugün sizinle yaptığımız iftar özel bir anlam taşıyor. Çünkü bütün gün ter döküp, sonra iftarda rızkınızı yiyorsunuz. Hepinizi bu çerçevede hem tebrik ediyorum, hem alın terinizin anlamlı olduğu bu iftarda, terinizin döküldüğü alnınızdan öpüyorum. Bütün gün helal rızk için çalışan emekçiden daha değerli hiç kimse olamaz" diye başladı.
 
"NE KADAR GURUR DUYSAK AZ"
 
Konuşmasında Türkiye'nin mühendislik alanında geldiği noktaya değinen Davutoğlu, "70'te ilk köprü yapıldığında bütün başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Tek bir Türk firması bile küçük ortak halinde rol üstlenmemişti. 1988'de ikinci köprü yapıldığında, yine başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Ama bu köprü, Türk işçilerinin, Türk mühendislerinin ve yüzde 67 Türk firma ortaklığının eseri oluyor. Ne kadar gurur duysak azdır. Bu vesileyle, İtalyan ve Koreli emekçilere, mühendislere, yöneticilere de teşekkür ediyorum. İşte büyük ideallerin sahibi olmak budur." dedi. 
 
BAŞBAKAN'DAN MÜJDE: DÜĞÜNLERİ KÖPRÜ ÜZERİNDE OLACAK
 
Başbakan Davutoğlu, iftar sırasında işçilerle evlilik üzerine de sohbet ettiklerini de belirtti, işçilere müjdeler verdi. Davutoğlu, "İbrahim Bey'le orada sözleştik. Aldığımız iki kararı sizlerle paylaşmak isterim. Sordum işçilere, emekçilere aranızda bekar var mı? Baktım eller kalkıyor. Bu köprü gelecek sene açılana kadar, Mayıs ayına kadar evlenen bütün bekarların düğünleri bu köprünün üzerinde yapılacak. Ve masraflar müteahhit firmadan, şahitlik de bizden olacak inşallah. Özellikle anneler, tez elden gelinleri hazırlayın, düğünleri burada yapalım. İkinci olarak, emekçilerimize özel bir kart verilecek ve işçilerimiz kendi yaptıkları köprüden geçerken ücret ödemeyecek." açıklaması yaptı. 
 
Başbakan, sözlerini, "Burada döktüğünüz alın teri, 78 milyon içindir. Ve biz sizin bu emeğinizin takipçisi olacağız. Allah bu güzel eserin tamamlanmasını bize nasip eylesin" diye bitirdi. 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha sonra işçilerle fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.
.                                                                                                Temmuz 2015 
KMOP'DEN HABERLER