• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU 3. KÖPRÜ ŞANTİYESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3. Köprü'nün dünyada köprü mimarisi açısından ilk niteliği taşıdığını belirterek, müteahhit firmaya teşekkür ettiğini belirtti. 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi şantiye sahasını ziyaret etti, yetkililerden bilgi aldı. Başbakan'a Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, ICA Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen ve Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal eşlik etti. 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3. Köprü ve bağlantı yollarını kapsayan projenin yüzde 88'inin gerçekleştiğini belirterek, "Dolayısıyla bağlantı yollarıyla köprünün birlikte bu yaz içinde açılmasına, inşallah olağanüstü bir durum söz konusu olmazsa karar verdik. Köprü ve bağlantı yolları birlikte inşallah bu yaz içinde, mümkün olan en erken vakitte İstanbulumuza, ülkemize kazandırılmış olacak" dedi.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3. Köprü'nün dünyada köprü mimarisi açısından ilk niteliği taşıdığına değinerek, "O anlamda da sadece ülkemize ve İstanbulumuza değil, dünyada bu yönde yapılan çalışmalara da bir katkı mahiyetinde. Dünyanın en geniş asma köprüsü, 59 metre genişlik, 322 metre kule yüksekliği ile dünyada genişlik ve kule yüksekliği bağlamında dünya birincisi bir köprü. Bu iki kombinasyonu bir araya getiren de yegane köprü. Son derece özgün bir mimari, hem mimari görüntü anlamında hem de bütün bu özellikleri barındıran bir köprü mahiyeti taşıması anlamında dünyada bir ilk. Gerçekleşmesi anlamında da 2,5 yıl gibi benzer örneklerde görülmeyen bir hızla gerçekleşti." açıklaması yaptı. 
 
Başbakan Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na, emeği geçen bütün bakanlara, teknik yetkililere ve müteahhit firmaya teşekkür etti.
 
Daha sonra 3. Köprü çelik tabliye sahasında gezen Başbakan Davutoğlu, köprü inşaatı çalışanlarıyla da sohbet etti. 
 
KMOP'DEN HABERLER