• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BETON SANTRALLERİ TAM GAZ ÇALIŞIYOR

 

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde 12 beton santrali, köprü ve otoyol inşası için beton imalatı yapıyor. Santrallerde günde binlerce metreküp beton üretiliyor. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde hem köprü inşası hem de otoyol güzergahı için beton üretimi yapılıyor. Beton santrallerindeki üretim haftanın 7 günü 24 saat boyunca ihtiyaca göre belirleniyor. Projede 12 beton santral dahil toplam 43 imalat merkezi bulunuyor. Projenin Teknik Ofis Müdürü Caner Balkaya, santrallerde, projedeki köprü ve güzergah üzerinde yapıları inşa etmek için kullanılan betonların üretildiğini söyledi. İmalat merkezleri hakkında bilgi veren Balkaya, "Güzergah üzerinde toplam 12 tane beton santrali var. Bu santrallerde üretim yapılıyor. Biliyorsunuz, agrega dediğimiz kırma taş var. Kırma taşla çimento birleşerek betonu oluşturuyor. İkincisi ise asfalt üretimi. Asfaltın betondan farkı ne? Kırma taş bitüm denen asfaltın hammaddesiyle imalat merkezlerinde birleştiriliyor. Mekanik karıştırıcıda ise, kırılmış taşın üzerine su katılarak asfalt tabakasının altına dökülüyor ve böylece yolun taşıma gücü arttırılıyor." dedi. 

 

GÜNDE BİNLERCE METREKÜP BETON ÜRETİLİYOR 

 

Beton üretimi projenin ilerlemesi açısından en önemli noktalardan biri olarak görülüyor. 12 beton santralinden her birinde günde 400-500 metreküp beton üretilebiliyor. Köprü yapımı için ise özel bir beton karışımı elde ediliyor. Projenin Kalite Kontrol Müdürü Seyhan Satılmış, "Tek beton santrali saatte 240 metreküp beton üretebiliyor. Ancak biz özellikle köprü kuleleri ve diğer çalışmalar için özel bir beton ürettiğimiz için saatte 48 metreküp beton üretebiliyoruz. Günlük beton programı da var. Günde 400-500 metreküp beton üretebiliyoruz. Güzergah üzerindeki bazı beton santrallerinde ise, ihtiyaca bağlı olarak 700-800 metreküp beton üretebiliyoruz." dedi. 

 

Beton santrallerinin tam randımanlı çalıştığında aylık 10 bin metreküpten daha fazla beton üretilebildiğini hatırlatan Satılmış, "Burada ürettiğimiz beton özellikle köprü ayaklarında kullanılıyor. Ankraj bloklarında ve kuleler için beton üretiyor. Güzergah üzerindeki viyadükler için de bu santralde beton üretilebiliyor. Örneğin sadece köprünün denge mekanizmasında önemli bir yeri olan ankraj çukuru için en az 20 bin metreküp beton üretilecek. Büyük halatlar oraya bağlanacak, denge unsuru oluşacak." diye konuştu.  

KMOP'DEN HABERLER