• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BİRÇOK KÖPRÜ PROJESİNDEN FARKLI
 
ABD'nin New York kentinden Buffalo Üniversitesi heyeti 3. Köprü'yü ziyaret etti. Buffalo Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Andrew Whittaker, 3.Köprü'nün özellikleriyle birçok köprü projesinden farklı olduğunu belirtti.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Amerika Birleşik Devletleri'nden ziyaretçileri vardı. New York kenti Buffalo Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri, köprü proje sahasına teknik gezi düzenledi. 
 
Heyet, Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer tarafından karşılandı. Heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Ziyaretçiler Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı  şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kuleleri ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yönelttiler.
 
Buffalo Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Liesl Folks, 3. Köprü gibi önemli bir projeyi görmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek, "İnşaat Mühendisliği dahil 5 bin öğrencimiz var.  Bir grup öğrencimizle birlikte buradayız ve böyle bir projeyi yerinde görmenin heyecanını yaşıyoruz. Şu anda küresel ekonomik bir düzende yaşıyoruz. Okulumuzdan mezun olan, özellikle inşaat mühendisliği alanında çalışan öğrencilerimiz dünyanın birçok bölgesinde bunun gibi projelerde görev alıyorlar. Buraya baktığımızda, organizasyon, yönetim, lojistik  ve yapım anlamında aynı ABD’de olduğu gibi bir çalışma mevcut.  Bizim için önemli olan öğrencilerimizin birinci elden, buraya gelerek böyle önemli bir projeyi görmesi. İşlerin nasıl yürüdüğünü, işbirliğini ve çalışmayı inceleme şansı yakalayabilmesi." dedi. 
 
Projenin Türk ekonomisine büyük katkı yapacağı mesajını veren Buffalo Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Liesl Folks, "Ben bu tür bir projenin Türk ekonomisine ivme kazandıracağını, ülkedeki insanların ulaşımına büyük yarar sağlayacağını düşünüyorum. İki kıtanın yeniden bir araya gelmesi çok önemli. Burada trafikten çok şikayet ediliyor. Ekonomik gücün ilerlemesi anlamında ulaşımın da hızlı şekilde sağlanması için çok önemli bir proje." diye konuştu.
 
Buffalo Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Andrew Whittaker, projenin teknik açıdan çok etkileyici olduğu mesajını vererek, "Buffalo Üniversitesi olarak mezuniyet gezisi için Türkiye'ye geldik. İstanbul Teknik Üniversitesi'ni ziyaret ettik. Bu kapsamda 3. Boğaz Köprüsü şantiyesini ziyaret etmek de bizim için büyük bir fırsat oldu. Ben uzun açıklıklı köprü projelerinde yer aldım. 3. Boğaz Köprüsü Projesi de çok ünlü bir proje. Hem çok uzun açıklıklı, hem eğik askılı hem de asma yani hybrit olması, son olarak da üzerinden demiryolu geçecek olması çok önemli. Yüksek Hızlı Trenin köprü üzerinden geçecek olması dizaynın birçok köprüden farklı olması anlamına geliyor." açıklaması yaptı.
                                                                                              Ocak 2015
KMOP'DEN HABERLER