• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BU KÖPRÜ TEORİNİN GERÇEĞE DÖNÜŞMESİ
 
Roma Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyen ve öğrencileri, 3 Köprü'yü ziyaret etti. Roma Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fabio Brancaleoni, köprünün hem estetik hem de özgün olduğunu belirterek, "Bu köprü teorinin gerçeğe dönüşmesi anlamını taşıyor" dedi.
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne yurtdışındaki üniversitelerden de yoğun ilgi var. İtalya'nın başkenti Roma Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyen ve öğrencileri, 3. Boğaz Köprüsü şantiye sahasına teknik gezi düzenledi. 
 
25 kişilik heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyol Projesi'nin Dizayn Müdürü Roberto Sorge'nin hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerinin bulunduğu şantiye alanını gezen ziyaretçiler; köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları proje çalışanlarına yöneltti.
3. Köprü Projesi Yapım Direktörü Gennaro Fiscina, ziyaretçilere köprünün özelliklerini anlattı. 
 
 
Roma Üniversitesi'nde Yapım ve Mühendislik dalında eğitim veren Prof. Dr. Fabio Brancaleoni, köprünün yapımı süren önemli yapılardan biri olduğunu hatırlatarak, "Aynı zamanda köprü yapımı konusunda da kurs veriyorum. Dünyada yapımı süren en büyük köprülerden birini öğrencilerle birlikte görmek için buraya geldik.Şu anda Türkiye inşaat alanında önemli gelişmelere sahne oluyor. Özellikle köprü yapımı konusunda. Bir taraftan İzmit Köprüsü yapılırken, diğer yandan 3. Boğaz Köprüsü inşa ediliyor. Bu faaliyetleri göz önünde bulundurursak mühendislik bölümü öğrencilerinin çok büyül ilgisini çekiyor. Bu tür şantiye alanlarını görmeleri onlar için büyük fırsat anlamına geliyor. Böyle bir yapımı, inşaat faaliyetini genel itibariyle Avrupa'da görmek mümkün değil. Bu çok sıradışı bir yapım. Öğrenciler öğrendikleriyle şantiye sahasında gerçekleşenleri karşılaştırma fırsatı buluyorlar. Bu teorinin gerçeğe, pratiğe dönüşmesi anlamı taşıyor. Bu köprü hem özgün hem de estetik." dedi.
 

                                                                                              Mayıs  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER