• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"BU KÖPRÜ TÜRKİYE İÇİN ULUSAL BİR VARLIK"

 

3. Köprü Projesi Yapım Direktörü Gennaro Fiscina, “Sıradışı bir iş” olarak nitelendirdiği projeye övgüler yağdırdı. Projede yer almanın kendisi için sadece sıradan bir iş değil, mesleki kariyeri için de çok özel bir çalışma olduğunu dile getiren Fiscina, “Türkiye için ulusal bir önem taşıyan bu proje ayrı zamanda dünyada mühendislikle ilgilenen herkesin dikkatle izlediği bir proje. Bu projede yer almaktan hem büyük heyecan hem de gurur duyuyorum. Açılışın yapılacağı gününün hayalini şimdiden kuruyorum”  dedi. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü kuleleri  250 metreyi geçti. Projede gelinen noktayı ve tecrübelerini anlatan 3. Köprü Projesi Yapım Direktörü Gennaro Fiscina,  "Projeyle ilgili teklif geldiğinde, hızlı ve kararlı şekilde teklifi kabul ettim, çünkü şu an dünyada, mühendislikle ilgilenen herkes bu projeyi takip ediyor, dünyadaki tüm mühendislerin gözü bu projenin üzerinde" dedi.

 

"Benim işim burada tüm çalışmaları organize etmek"  diyen 3. Köprü Projesi Yapım Direktörü Gennaro Fiscina,  "Yaklaşık 2 aydır buradayım. Burada beton yapımından, kulenin üstünde yapılan işlere kadar pek çok ayrıntıyı  gözden geçiriyor, işi organize etmeye çalışıyorum.." diye konuştu.

 

Daha önce  bina, yol, köprü ve tünel inşaatlarında görev aldığını dile getiren Friscina  " Yaklaşık 20 yıldır Astaldi ile birlikte çalışıyorum. İlk işim İtalya Genova'da yüksek hızlı tren ve 6 kilometrelik bir tünel yapım işiydi. İkinci işim büyük bir otoyoldu. 2000 yılından sonra üç yıl boyunca başka bir otoyol işinde çalıştım. Daha sonra Milano'daki sergi-fuar binasının yapımında görev aldım. Bu İtalya için çok önemli ve özel bir projeydi. İtalya'da başka otoyol işlerinde de bulundum. 2007 yılında Romanya'nın başkenti Bükreş'te yüksek hızlı tren projesinde çalıştım. Bu projeden sonra İtalya'nın Milano kentinde lüks  binaların  yapımında yer aldım. Son olarak da Ankara'da hastane yapımında görev aldıktan sonra buraya geldim." dedi.

 

BU PROJE MESLEKİ HAYATIMIN ZİRVESİ 

 

3. Köprü Projesi Yapım Direktörü Gennaro Fiscina, mesleki açıdan 3. Köprü Projesi'nin zirve niteliğinde olduğunu belirterek, "Genellikle insan sadece para için çalışmaz aynı zamanda mesleki, kişisel tatmin ve memnuniyet için de çalışırŞu anda dünyada mühendislikle ilgilenen herkes bu projeyi biliyor.  . Son derece özgün bir proje. ." diye konuştu. 

 

"SIRA DIŞI PROJEYE SIRA DIŞI ÇÖZÜMLER GEREK"

 

3. Köprü'nün, mühendislik açısından da sıra dışı çözümler içerdiğini  belirten Fiscina, "Benim için bu proje 3 bölümden oluşuyor. Her bölümünde çözülmesi için kendine ait sorunları var. Köprünün üzerinde demiryolu var, otoyol var. Projenin başka bölümlerinde viyadükler var, tüneller var. Ama genelde aynı sorunlar var çözülecek. Ama köprü kuleleriyle birlikte oluşturulan bir yapı var. Bu köprüde klasik asma halatlara ilave olarak, eğik askı kabloları kullanılacak. "Hybrit" köprü olması nedeniyle her türlü farklı sorunlara, farklı, sıra dışı ve yeni çözümler bulmamız gerekiyor. Bence bu projenin en zorlu safhası, boyutlar... Yani örneğin, köprü kulelerine bağlanacak tabliyelerin büyüklüğü ve ağırlığı aynı zamanda operasyonun da zorluk derecesini arttırıyor.Şu an gidişata baktığımızda her şey yolunda. İyi bir iş çıkarılıyor."dedi.

 

"İÇTAŞ VE ASTALDİ İŞBİRLİĞİ ÇOK İYİ SONUÇ VERİYOR"

 

Astaldi ve İçtaş arasında çok iyi bir işbirliği olduğunu söyleyen 3. Köprü Projesi Yapım Direktörü Gennaro Fiscina,   "  Türk ve İtalyan uzmanlardan oluşan birbiriyle uyumlu üst düzey bir ekip sözkonusu. İş ilişkilerimiz gayet iyi, arkadaşça sürüyor. Ve Astaldi ve Içtaş arasında da çok iyi bir işbirliği var. Astaldi yaklaşık bir asırlık tecrübesiyle, Güney Amerika’da ve Avrupa’daki yatırımları bulunan  çok özel bir şirket. Bu anlamda İÇTAŞ ile benzerlikleri çok fazla..." diye konuştu.  

 

"TÜRKİYE İÇİN ULUSAL VARLIK"

 

"Bence bu köprü Türkiye için ulusal bir varlık olacak." diyen Fiscina,  "Sadece İstanbul ya da Türkiye’de değil, Paris’te Berlin’de de köprünün tanıtımlarının yapıldığı afişler var. Afişlerin yanında ise ‘Türkiye’ye yatırım yapın’ sloganı bulunuyor.   Tüm dünyaya tanıtılan bu proje aynı zamanda Türkiye’nin geleceğini etkileyecek çok önemli bir ulusal varlık niteliğinde.” dedi. 

 

Projenin kişisel tarihindeki önemine de değinen Fiscina, “Örneğin on yıl sonra buraya geldiğimde köprüye diğer insanlardan bambaşka gözlerle bakacağım. Bu projenin hissettireceği manevi tatmin yaptığım bütün işlerden çok daha fazla olacak. Açılış gününde araçların köprüden geçişini izleyeceğim anı şimdiden hayal ediyorum” diye konuştu. 

 

                                                                                                                   Ağustos  2014

KMOP'DEN HABERLER