• 0°C
    25 Eylül 2020
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BULGARİSTAN’DAN 3. KÖPRܒYE ÖVGÜ; PROJE BİZİM ÜLKEMİZİN DE YARARINA

 

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Mimarlık- İnşaat mühendisliği ve Jeodezi Üniversitesi'nden bir heyet 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne bir inceleme ziyareti gerçekleştirdi.   İnceleme Heyeti Başkanı Prof. Dr. Lazar Georgief, projenin yeni yollarla birlikte Bulgaristan'ın da yararına olacağını söyledi. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin  Son yabancı ziyaretçileriBulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Mimarlık İnşaat Mühendisliği ve Jeodezi Üniversitesi(UACEG)'nden gelen akademisyenler ve öğrenciler oldu.  36 kişilik Bulgar heyet  inşaat sahasını gezerek teknik ekipten ayrıntılı bilgi aldı. 

 

Projeyle ilgili bir sunum izleyerek Proje Kontrol Direktörü Cem Erer’den bilgi alan heyete ICA İş Sağlığı, İş Güvenliği, Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal da proje sonunda gelişecek sosyal ve çevresel değişiklikler hakkında açıklamalarda bulundu. Köprü kulelerinin yapımının devam ettiği şantiye alanını da görme şansı yakalayan ekip,  köprü ve otoyolla ilgili sorularını da uzmanlara yönelterek cevap alma fırsatını yakaladı. 

 

Heyette yer alan Mimarlık- İnşaat Mühendisliği ve Jeodezi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Lazar Georgief, "İnceleme heyetimiz 22 öğrenci ve 14 öğretim görevlisinden oluşuyor. Öğrencilerimiz özellikle otoyol yapımı konusunda eğitim alıyorlar. Köprü, tünel ve viyadük yapımı öğrencilerimiz açısından son derece önemli konular.. 3. Köprü gibi sadece Türkiye değil, bölge ve dünya çapında özel bir öneme sahip bu projeyi incelemek onlar için de büyük fırsat oldu. dedi. 

 

Georgief, "Bu proje sayesinde Avrupa ve Asya bir kez daha böylece birleşiyor. Bu Bulgaristan'ın da yararına...Trafik hızı artacak ve ticaret gelişecek." değerlendirmesinde bulundu.  

 

Öğrencilerden Magdalena Nicolo ise, " Bu kadar sıra dışı ve önemli bir projede yapılanları en yakından görmek ve çalışmalara tanıklık etmek bizim için son derece eğitici oldu diye konuştu. 

 

Kafilede yer alan Türk asıllı öğrenci Selver Türk ise,. “Gördüklerimiz karşısında çok etkilendik. Buradaki inşaat teknikleri teknolojinin ne kadar ilerlediğini ve hızlandığını görmek için inanılmaz bir fırsat” dedi. Teknolojinin ne kadar ilerlediğini görüyoruz. 

                                                                                                                   Temmuz 2014

KMOP'DEN HABERLER