• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇAMLIK TÜNELİ'NDE ÇİFT TARAFLI GEÇİŞ SAĞLANDI

 

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Çamlık Tüneli'nde kuzey tüpün ardından güney tüpte de ışık göründü. Böylece tüneldeki iki tüpte de içeriden karşıdan karşıya geçiş sağlanmış oldu. 
 
3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Asya Yakası'ndaki iki tünelinden biri olan Çamlık Tüneli'nde ikinci kez ışık göründü. 6 aşamada devam eden tünel inşaatında kuzey tüpünün ardından güney tüpte de iki uç birleştirildi. Kazı işlemlerinde büyük ilerleme sağlanırken, gelinen aşamada inşaat hızının daha da artacağı belirtildi. 
 
Çalışmaları anlatan yetkili, "Tünelin kesit alanının büyük olması ve aynı zamanda jeolojik yapısının zayıf dayanımlı olması nedeniyle ilerlemeler pilot tünel uygulamasıyla gerçekleştiriliyor. Hassas bir kazı bölgemiz var ama çalışmalarımızı en hızlı şekilde sürdürdük.Önce kuzey tüpte karşıdan karşıya geçmeye başardık. Çalışmalarda güney tüpte de 1'inci kademe kazı çalışmaları sona erdi. 6 aşamalı kazı çalışmalarında büyük bir ilerleme sağlandı." dedi. 
 
Yetkili, desteklemeler tamamlanmasıyla eş zamanlı olarak beton çalışmalarına da sürüyor. "Betonarme işlerine başlandı, kiriş ve kemer betonları dökülüyor. Kemer betonu imalatlarını 12 metrelik çelik kalıp kullanarak gerçekleştiriyoruz. 180  metrelik bir ilerleme ile yüzde 13 tamamlanma sağladık." açıklaması yaptı. 
 
Projenin Asya Yakası'nda bulunan tünelde kuzey tüpü 555 metre, güney tüpü ise 653 metre uzunluğunda yapılacak. Çamlık Tüneli, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Türkiye ve Avrupa'nın en geniş tüneli olma özelliğine sahip.
 

                                                                                                                     Kasım  2015

 

KMOP'DEN HABERLER