• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇAMLIK TÜNELİ'NDE IŞIĞA AZ KALDI
 
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi T3 Çamlık Tüneli'nde kazı işlemleri iki ayrı tüpte 12 aşamada sürüyor. Tünelde ışığın görülmesine ise 150 metre kaldı. 
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Kazı-destekleme çalışmaları ve  portal inşaatı sonrası çalışmalar iki ayrı tüpte 6'şar aşamada sürdürülüyor. Tünelin kuzey tüpünün kazı işlemlerinde, 400 metrelik bir ilerleme sağlandı, bu tünelde ilk ışığın görülmesine yaklaşık 150 metrenin kaldığı anlamına geliyor.
 
Çamlık Tüneli Yapım Müdürü, "Tünel kazılarında Şubat ayı sonu  itibariyle kuzey tüpte bir aşamada 400 metre, güney tüpte ise bir aşamada 455 metre, ilerleme sağlandı" dedi.
 
Çalışmaların nasıl ilerlediğini de anlatan Çamlık Tünel Müdürü, "Öncelikle Tünelin giriş ve çıkış bölgesinde olan portal inşaatı tamamlandı. Aç-kapa yapıların ve forekazık imalatları yapıldı. Ardından kazı işlemlerine başlandı. Kazı işlemleri belirli aşamalarda sürüyor. Daha sonra ne olacak? Işığı görmeye çalışıyoruz, ışığı görmemiz, işleri daha da hızlandıracak bir gelişme." dedi. 
 
Projenin Asya Yakası'nda bulunan tünelde kuzey tüpü 555 metre, güney tüpü ise 653 metre uzunluğunda yapılacak. Çamlık Tüneli, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Avrupa'nın en geniş tüneli olacak.
                                                                                              Şubat 2015
KMOP'DEN HABERLER