• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇAMLIK TÜNELİ'NDE KAZI ÇALIŞMALARI SON AŞAMADA

 

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Çamlık Tüneli'nde iki tüpte de karşıdan karşıya geçiş sağlanmıştı. İki tüpte toplamda 12 aşamada başlayan kazı çalışmalarının 8 aşamasında çalışmalar tamamlandı. 

 
ICA'nın hayata geçirdiği  3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Asya Yakası'ndaki iki tünelinden biri olan Çamlık Tüneli'nde çalışmalar devam ediyor. Önce kuzey tüp ardından da güney tüpte iki birleştirilirken, kazı çalışmalarında da son aşamaya geçildi. 12 aşamada başlayan kazı çalışmalarının 8'în de çalışmalar sona erdi.  
 
Çalışmaları anlatan yetkili, "Tünelin kesit alanının büyük olması ve aynı zamanda jeolojik yapısının zayıf dayanımlı olması nedeniyle ilerlemeler pilot tünel uygulamasıyla gerçekleştiriliyor. Hassas bir kazı bölgemiz var ama çalışmalarımızı en hızlı şekilde sürdürdük.Önce kuzey tüpte karşıdan karşıya geçmeyi başardık.6'şar aşamalı kazı çalışmalarında pilot ve üstyarı 2, altyarı 3 ve altyarı 4 aşamalarında çalışmalar tamamlandı. Diğer ikişer aşamada ise kazı çalışmaları devam ediyor." dedi. 
 
Yetkili, kazı çalışmalarıyla birlikte eş zamanlı olarak desteklemeler ve beton çalışmalarının da sürdüğünü söyledi.  
 
Projenin Asya Yakası'nda bulunan tünelde kuzey tüpü 555 metre, güney tüpü ise 653 metre uzunluğunda yapılacak. Çamlık Tüneli, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Türkiye ve Avrupa'nın en geniş tüneli olma özelliğine sahip.
 

                                                                                                                     Ocak  2016

 

KMOP'DEN HABERLER