• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇAMLIK TÜNELİNDE KAZI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi T3 Çamlık Tüneli'nde çalışmalar devam ediyor.  2 ayrı tüpte sürdürülen çalışmaların bazı aşamalarında kazı işleminin yarısı tamamlandı.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Kuzey ve Güney tüp çıkış tarafındaki 6 aşamalı çalışmaların tamamında kazı-destekleme çalışmaları ve  giriş tarafında  portal inşaatı bitti. Projenin Asya Yakası'nda bulunan tünelde kuzey tüpü 555 metre, güney tüpü ise 653 metre uzunluğunda olacak. Çamlık Tüneli, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Avrupa'nın en geniş tüneli olacak.
 
Çamlık Tüneli Mühendisi, "Tünel kazılarında Kasım ayı sonu  itibariyle kuzey tüpte 1.aşamada 360 metre, 2.aşamada 325 metre, 3.aşamada 146 metre, 4.aşama 120 metre, 5 ve 6. aşamada ise 60 metrenin üzerinde ilerledik. Güney tüpte ise 1.aşamada 375 metre, 2.aşamada 335 metre, 3,4,5. aşamalarda 90 metrenin üstünde, 6.aşamada ise 50 metre ilerleme sağlandı" dedi.
 
Tünelin kesit alanının büyük olması ve aynı zamanda jeolojik yapısının zayıf dayanımlı olması nedeniyle ilerlemeler pilot tünel uygulamasıyla gerçekleştiriliyor.
 
Çamlık Tüneli Mühendisi, "Tünelde kesit alana büyük olması ve aynı zamanda yüzey formasyonunun zayıf zemin olmasından dolayı pilot tünel uygulaması yapılıyor. Tünel ilerlemeleri şuan C-2 zemin klas sınıfındadır. Tünel desteklemesi çalışmada önemli bir yer tutuyor. Tünel kesitinin büyük olmasından dolayı her gün veya günde 2 defa deformasyon okumaları yapılıyor. Tünelde hareket olup olmadığı devamlı takip ediliyor.  Proje deformasyon değeri 15 santimetre ile sınırlandırılmış durumda. Ancak biz şu ana dek 2 santimetrenin üzerinde bir deformasyon okumasına rastlamadık." diye konuştu.

                                                                                                Kasım 2014

KMOP'DEN HABERLER