• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇAMLIK TÜNELİNDE KAZI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

 

Kuzey Marmara Otoyolu projesinde Asya Yakası'nda bulunan 2 tünelin yapımına hız verildi. Çamlık geçiş tünelinde kazı işlemleri tüm hızıyla sürüyor. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi tamamlandığında Asya Yakası'nda yaklaşık 55 kilometrelik bir otoyol etabı da hizmete sunulmuş olacak. Otoyol projesi kapsamında Asya Yakası'nda iki ayrı lokasyonda tünel yapılacak. Güzergahın Asya 2 Kısmı’nda yer alan Çamlık geçiş tünelinde çalışmalar sürüyor. Kazı çalışmaları 6 aşamada yapılıyor. Şu anda 2 aşamada kazı ve destekleme işlemleri devam ediyor. İki ayrı tüpten oluşan tünelin her birinde 4 ayrı yol şeridinin hizmet vermesi planlanıyor.

 

Asya Tünel Şefi Özgür Kumkale, "Tünel içi kazı işlemlerine Aralık 2013 ayında başladık. Tünelde güney tüp 700 metre, kuzey tüp 600 metre olacak " dedi. 

 

AVRUPA'DA BÖYLE BİR TÜNEL YOK

 

"Türkiye'de ilk kez bu denli büyük çapta tünel yapılıyor " diyen Özgür Kumkale, " Avrupa'da böyle bir tünel yok. Tünelin en yakın örneğini Avusturya’da görmek mümkün. Avusturya'da 19 metre çapında bir tünel var. Bizim buradaki tünel çapımız 22 metre. Yani en geniş noktası 22 metre. Bu kazı kesitine sahip Avrupa da ikinci bir tünel yok. Dünyada da örnekleri sayılı. Yapacağımız tünelin diğer iki tünelden farkı, toprak yapısının buradaki tüneli zorlaştırıyor olması. Ama tabi destekleme ve tedbirlerle bu durumu telafi ediyoruz. Eşsizliği anlamında bir ilki gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.  

                                                                                                                      Şubat 2014

KMOP'DEN HABERLER