• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇAMLIK TÜNELİ'NDE KAZI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Çamlık Tüneli'nde kazı çalışmalarında son aşamaya gelindi. Her iki tüpte de beton kaplama çalışmaları eş zamanlı olarak sürdürülüyor.

ICA'nın hayata geçirdiği  3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Asya Yakası'ndaki iki tünelinden biri olan Çamlık Tüneli'nde toplam 12 aşamada sürdürülen kazı çalışmalarının sonuna gelindi.


Çalışmaları anlatan yetkili, "Tünelin kesit alanının büyük olması ve aynı zamanda jeolojik yapısının zayıf dayanımlı olması nedeniyle ilerlemeler pilot tünel uygulamasıyla gerçekleştiriliyor. Hassas bir kazı bölgemiz vardı ama çalışmalarımızı en hızlı şekilde sürdürdük. Önce kuzey tüpte karşıdan karşıya geçmeyi başardık.Ardından güney tüpte de aynı işlemi gerçekleştirdik. Kazı işleri iki tüpte toplam 11 aşamada tamamlandı,  Tünel kazı işlerinde son kalan bölüm olan Güney tüp - Altyarı 6 kesitinde son 100 metreye girildi" dedi.

Yetkili, kazı çalışmalarıyla birlikte eş zamanlı olarak desteklemeler ve beton çalışmalarının da sürdüğünü söyleyerek,  "Büyük ilerleme sağlanan Kuzey tüp beton kaplama işlerinde  son 60 metre kaldı. Güney tüp beton kaplama çalışmalarının yarısı tamamlandı" diye konuştu.

Projenin Asya Yakası'nda bulunan tünelde kuzey tüpü 555 metre, güney tüpü ise 653 metre uzunluğunda yapılacak. Çamlık Tüneli, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Türkiye ve Avrupa'nın en geniş tüneli olma özelliğine sahip.

 

                                                                                               Mayıs 2016

KMOP'DEN HABERLER