• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇELİK TABLİYELERİN YAPIMI SÜRÜYOR
 
3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde en önemli aşamalardan biri olan çelik tabliyelerin yapım süreci için çalışmalar Körfez Bölgesi'nde üç ayrı fabrikada sürüyor.
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde 2 adet çelik tabliyenin montajı gerçekleştirildi. 57 adet çelik tabliyenin yapımı için  ise toplam üç fabrika sahasında gece-gündüz 1500 kişi çalışıyor. Güney Kore'den gelen çelik saçlar, İzmit Gebze'deki imalathanede panel üretimine hazır hale getiriliyor, ardından İstanbul Tuzla'daki fabrikada panel üretimine geçiliyor. Panellerin üretimi sonrası, çelik tabliyelerin oluşturulması için Yalova Altınova'ya sevk ediliyor. 
  
3. Köprü Çelik Tabliye Fabrikasyon Müdürü, "Çelik tabliyeler üç ayrı yerde yapılıyor. Her bir çelik tabliye, 44 ayrı panelden oluşuyor. Bunlar da Altınova'da birleştirilerek, çelik tabliyeler oluşturuluyor. En son ölçüm kontrolü de yapıldıktan sonra köprü montaj sahasına sevkiyatı gerçekleştiriliyor. Altınova'daki işlemin aynısı köprü montajı sırasında da gerçekleştiriliyor." dedi. 
 
Çelik tabliyelerin toplam 59 adet olacağını belirten 3. Köprü Çelik Tabliye Fabrikasyon Müdürü, "Her biri 59 metre genişliğinde, 24 metre uzunluğunda çelik tabliyelerin toplam uzunluğu 1360 metre olacak. Biri 300 ton, diğer iki tanesi 450 ton üzerinde, geri kalan 56 tanesi ise 800 ile 860 ton arasında. Yani en ağırı 860 ton oluyor. 59 parçanın toplam ağırlığı ise yaklaşık 50 bin ton. Asya ve Avrupa'daki montaj işlemleri eş zamanlı olarak ilerliyor. Şu ana kadar 2 adet çelik tabliye köprü montajı gerçekleştirildi. Bundan sonraki süreçte, çelik tabliyelerin yerine konulması sürecinde de hızlanma olacak. İş programına uygun şekilde işlemler yapılıyor." açıklamasını yaptı
 
                                                                                              Şubat 2015
KMOP'DEN HABERLER