• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇOK BÜYÜK BİR İŞ BU

3. Köprü Projesi'nin Bursa'dan ziyaretçileri vardı. Bursa İMSİAD heyeti ve Uludağ Üniversitesi öğrencileri, 3. Köprü şantiye sahasını gezdi. Ziyaretçilerden İnşaat Mühendisi Serkan Savu, projenin çok büyük bir iş olduğunu belirtti.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne ilgi devam ediyor. Bursa İnşaat Müteahitleri, Sanayici ve İşadamları Derneği heyeti ve Uludağ Üniversitesi öğrencileri, köprü sahasını ziyaret etti. İMSİAD'ın girişimiyle gerçekleşen ziyarette, Uludağ Üniversitesi öğrencileri de 3. Köprü Projesi'ni yakından görme şansı yakaladılar. 
 
42 kişilik heyet öncelikle Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Heyet çalışmaların devam ettiği köprü kulelerinin bulunduğu şantiye alanını da gördü; köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları proje çalışanlarına yöneltti. 
 
Heyetteki isimlerden İnşaat Mühendisi Serkan Savu, projenin önemine değinerek, "Uludağ Üniversitesi'yle imzaladığımız bir protokol gereği, öğrenci arkadaşlarımızı buraya getirme amacıyla şantiye sahasını ziyaret etmeye geldik. Özellikli projelere gidiyoruz. 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi, dünya çapında bir inşaat projesi. Her konusu, her parametresi ayrı bir rekor. Çok büyük bir bütçesi var. Ekonomik açıdan çok ciddi bir katma değeri de var. O yüzden hem bunları görmek, hem de öğrencilere aktarmak için buraya geldik. Köprülerin formu, yüksekliği, açıklığın fazlalığı çok dikkat çekici... Çok büyük bir iş bu, 700 mühendisin, 7 bin kişinin, 1400 makinenin çalıştığı bir işte lojistik de çok önemli" açıklaması yaptı. 
 
Uludağ Üniversitesi Araştırma görevlisi Süleyman Özen ise, "İMSİAD'ın içinde öğrenci kontenjanıyla geldik. Genelde öğrencilerimiz 3. ve 4. sınıflar... Teorik bilgiler veriliyor, burada nasıl olduğunu pratiğe nasıl dönüştüğünü görmek için geldik. Bu öğrencilerimiz için büyük avantaj. Bu dünyada sayılı projelerinden biri. Bunu görmek çok gereklidir, hem vizyonunu açar, hem de ufkunu genişletir." dedi.
                                                                                              Ocak 2015
KMOP'DEN HABERLER