• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇOK GÜZEL BİR DENEYİMDİ

 

Bilkent Üniversitesi heyeti, 3. Boğaz Köprüsü Projesi'ne teknik ziyarette bulundu. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri, ziyaretin çok güzel bir deneyim olduğunu söylediler. 
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne yoğun ilgi var. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri projeyi ziyaret etti, çalışmaları yerinde görme şansı buldu. 
 
45 kişilik heyete, öncelikle Proje Planlama ve Raporlama Mühendisi Onur Karaca tarafından bilgi verildi.Hazırlanan sunumu izleyen heyet, projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerinin bulunduğu şantiye alanını gezen ziyaretçiler; köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları proje çalışanlarına yöneltti.
 
Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2. sınıf öğrencisi Lara Ergür, "Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri olarak "Design and Architecture Society (DAS)" adında bir topluluğumuz var. 3. Boğaz Köprüsü Şantiyesi gezimize (DAS) olarak katıldık ve gelen 45 kişinin büyük çoğunluğu mimarlık bölümü öğrencileriydi. Teknik anlamda önemli özelliklere sahip olan bu projeyi görmemiz, derste öğrendiğimiz kavramların gerçek hayatta hangi alanlarda kullanıldığını ve nasıl uygulandığını görmemizi sağladı. " dedi. 
 
 
"3. Köprü ve otoyol projesi şantiyesinin, Türkiye'nin 3. Havalimanı ile birlikte en büyük iki şantiyesinden biri olduğunu biliyoruz. " diyen Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2. sınıf öğrencisi Lara Ergür, "Aynı zamanda, iki farklı sistemin ilk defa birleştirildiği, üst düzey teknolojik altyapının kullanıldığı ve önemli fonksiyonları olan 3. Boğaz Köprüsü'nün önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz. Köprünün teknik projesini tanımak ve anlamak, aynı zamanda inşaatın dışında gerçekleşen anlaşma ve sorunları birinci elden dinlemenin ileride iş hayatında önemli getirileri olabileceğini düşündük. Ziyaret çok öğretici ve faydalıydı. Sadece projeyi tanımak anlamında değil, arka planda başka nelerin olduğu, hangi sorunlarla karşılaşıldığı ve ne gibi çözüm önerilerinin getirildiğini dinlemek çok güzel bir deneyimdi. " ifadesini kullandı.
 

                                                                                                                     Kasım  2015

 

KMOP'DEN HABERLER