• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇOK İYİ DİZAYN EDİLMİŞ BİR KÖPRÜ

 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları temsilcileriyle birlikte Avrupa'daki birçok şirketten gelen mühendisler heyeti, 3. Köprü şantiye sahasını gezdi, yetkililerden bilgi aldı. Avusturya Federal Demiryolları'nda çalışan Mühendis Martin Muncke, 3. Köprü'nün çok iyi dizayn edildiğini, özellikle de demiryoluyla harika bir köprü olacağını söyledi.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları heyeti ve  Yapı Uzmanları Paneli için İstanbul'da bulunan Avrupa'daki birçok şirket ve kamu kuruluşundan gelen temsilciler, 3. Köprü şantiye sahasına teknik gezi düzenledi. 29 kişilik heyet, , Karayolları Bölge Müdürlüğü Asma Köprü Şefi Cevat Alim tarafından karşılandı. Heyet, Asma Köprü Şefinin hazırladığı sunumu izlediler ve projede gelinen son nokta hakkında detaylı bilgi alma fırsatı buldular. İTO heyeti, sunum sonrası şantiye sahasında Proje Avrupa Yakası Köprü Yapım Müdürü Muharrem Aydın ile bir araya geldi. Köprünün montajı tamamlanan çelik tabliyelerinin üzerinde Proje Avrupa Yakası Köprü Yapım Müdürü Muharrem Aydın tarafından hazırlanan sunumu dinlediler. 

 

Ziyarete gelen Avusturya Federal Demiryolları Mühendisi temsilcisi Martin Muncke, "Burada bir konferans için geldik. Yıllık toplantımızda, köprüler ve tüneller konusunu ele aldık. Ayrıca, burayı ziyaret etme fırsatı bulduk. Buraya gelerek, bu harika köprünün yapımına şahit olmak istedik. Tecrübe anlamında, çok özel bir köprüdeyiz. Demiryolu açısından baktığımızda ise, bu köprüde nasıl yer aldığını, otoyolu ile aynı düzlemde köprüden geçişini görmek istedik." dedi.  

 

"Bu çok iyi dizayn edilmiş özellikle de demiryoluyla harika bir köprü olacak." diyen Martin Muncke, "Temel anlamda, dizayn döneminde bilgiler alıyorduk. Ama buraya geldiğimizde, gördük ki; projeyle birçok probleme doğru çözümler sunulmuş. Ayrıca, İstanbul'da boğazda 3.bir köprüye ihtiyaç görünüyor. Bunun üzerine birde, demiryolu konulması gerçekten önemli bir düşünce..."ifadesini kullandı. 

 

                                                                                                      Eylül  2015   

KMOP'DEN HABERLER