• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ KÖPRÜLERİNDEN
 
Türkiye Hazır Beton Birliği heyeti, 3. Köprü'ye teknik gezi düzenledi. Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, projenin Türkiye'nin yüz akı olacağını söyledi. Avrupa Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Francesco Biasioli ise, 3. Köprünün dünyadaki en gelişmiş köprülerden biri olduğunu belirtti. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne yine ziyaretçiler vardı. Türkiye Hazır Beton Birliği heyeti, 3. Köprü şantiyesine teknik gezi düzenledi. 
 
30 kişilik heyet, Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer tarafından karşılandı. Heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerinin bulunduğu şantiye alanını gezen ziyaretçiler; köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları proje çalışanlarına yöneltti.
 
Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, 3. Köprü Projesi'nin çok önemli bir proje olduğunu belirterek, " Türkiye'nin yüz akı olacağını düşünüyorum" dedi. Işık, "Avrupa Beton Birliği'nin temsilcileriyle birlikte, proje sahasını ziyaret etme gereği duyduk. Çünkü Türk mühendislerinin, Türk işçilerinin burada büyük bir emeği var. Bu proje dünyada ender rastlanan bir teknoloji ile yapılıyor. Hem demiryolunun hem de otoyolunun olduğu  bir eğik askı ve asma köprü projesi. Dünyada eşini, benzerini görme imkanınız yok. Burada kullanılan beton cinsi, buradaki uygulamalar bizim için çok önemli. Bu herkes tarafından bilinmiyor ama biz mühendisler bu projeyi yakından takip edip, bunu biliyorduk. Avrupa Beton Birliği'nden gelen meslektaşlarımızın da bunu görmesini istedik. Projeyi görünce, Türkiye'de böyle bir projenin yürütülmesi, onlar için de büyük bir sürpriz oldu. Bu köprü diğer köprülerden farklı. Teknik detaylarını da gördükten sonra da, gördüklerimizden, bildiklerimizden çok daha fazlasının burada yapıldığını gördük." dedi. 
 
Ziyarette Avrupa Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Francesco Biasioli de vardı. Avrupa Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Francesco Biasioli, projenin çok ender bir proje olduğunu belirterek, "Haziran ayında burada Avrupa Beton Birliği olarak kongremiz olacak. Öncesinde Türkiye Hazır Beton Birliği'nin hazırlık toplantısı için buraya geldik. Türkiye Hazır Beton Birliği de buraya bu "usta işi" yapıya teknik gezi düzenledi. Şu anda dünyanın en gelişmiş köprülerinden biri burada yapılıyor. Büyük bir meydan okumaya şahit oluyoruz. Yapının bir bölümü beton diğer bölümü çelik olarak inşa ediliyor. Biz de beton sektöründe iş yapıyoruz. Bu yüzden buradaki iş ilgimizi çekti. Dünyanın üzerinden demiryolu geçen en uzun açıklıklı, tek katlı, eğik askılı ve asma köprü özelliği taşıyan bir yapı burada. Gerçekten bu dünyanın herhangi bir yerinde görebileceğiniz bir köprü değil." açıklamasını yaptı.  
 

 

KMOP'DEN HABERLER