• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
DÜNYANIN SAYILI PROJELERİNDEN BİRİ
 
İstanbul Bilgi Üniversitesi İnşaat Bölümü akademisyen ve öğrencileri, 3.Köprü Projesi'ne teknik gezi düzenledi. Prof. Dr. Sıddık Şener, projenin büyüklük, genişlik, açıklık ve raylı sistemi de içinde barındırmasının öne çıktığını belirterek, "Dünyanın sayılı projelerinden biri" dedi.
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne Türkiye'deki üniversitelerin yoğun ilgisi devam ediyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyen ve öğrencileri, 3. Boğaz Köprüsü şantiye sahasını ziyaret etti. 
 
20 kişilik heyet,  Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer tarafından karşılandı. Heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Heyet, Proje Yönetim Ofisi Direktörünün hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son nokta hakkında  detaylı bilgi alma fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kuleleri ve  şantiye alanını gezerek  proje hakkında bilgi alan  ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yönelttiler.
 
İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık Şener, projenin büyüklük, genişlik, açıklık ve raylı sistemi de içinde barındırmasının öne çıktığını belirterek, "Dünyanın sayılı projelerinden biri" dedi. Prof. Dr. Sıddık Şener, "İstanbul'da çok proje var ama bazı projeler çok farklı... Büyük yapılara hep ilgi var. Öğrencilerimiz istedik ki; bu yapıyı görsünler. Basından da izliyoruz, çözüm getirici projeler bizlere de merak uyandırıyor.Öğrencilerimiz pratiği görüyor. Biz bunları derslerle birleştiriyoruz. Örneğin; köprünün açıklıklarını hesaplayın, güvenli mi? "Ağırlıkları, sayıları verip bunları hesaplayın" diyoruz. Bu projeye "hedef proje" de denebilir. Öğrencilerimiz, böyle projeleri görünce derse de rahat adapte oluyor." açıklaması yaptı.
 

                                                                                              Mayıs  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER