• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
EĞİK ASKI HALAT MONTAJINDA 5500 KİLOMETRE KABLO ÇEKİLDİ
 
- 3. Köprü Projesi'nde, eğik askı halatlarının montaj işleminde sona geliniyor. Şu ana dek eğik askı halatlarda kullanılan kablolar toplam metrajın yüzde 85'ine ulaştı, böylece yaklaşık 5 bin 500 metre kablo çekildi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemlerinde sona geliniyor. Eğik askı halatlarından 156 tanesinin montaj işlemi tamamlandı. 3. Köprü Projesi'nde ana açıklıktaki 44 çelik tabliyenin asılmasında kullanılacak eğik askı halatların 5'te 4'ünden fazlasının montaj işlemi bitirilmiş oldu. 
 
3. Köprü Şantiye saha şefi, "Ekim ayı sonu itibariyle; Avrupa ve Asya yakasında D00 numaralı geçis segmentiyle birlikte Avrupa'da 21, Asya'da 20 çelik tabliye yerine konulmuş oldu. Ekim ayı içerisinde karşılaştığımız kötü hava ve deniz koşullarına rağmen, planladığımız gibi ay sonu itibariyle hedefimize ulaştık. Tamamlanan çelik tabliyeler 156 adet eğik askı halatına taşıtıldı. Bu halatlarda toplam 5 bin 500 kilometreye yakın kablo kullanıldı. Bu rakam toplam metrajımızın yaklaşık yüzde 85'ini oluşturuyor." dedi. 
 
21.çelik tabliyeden sonra eğik askılı halatların konulması işleminde değişikliğe gidileceğini belirten 3. Köprü Şantiye saha şefi,  "Deniz yoluyla gelen çelik tabliyeleri artık askı halatlarıyla kaldırmaya başlayacağız. Yani, yeni yapım yöntemimize göre; sadece eğik askı halatlar değil aynı zamanda ana halata bağlayacağımız askı halatları da çelik tabliyelerin taşıtılmasında görev almaya başlayacaklar. Bundan dolayı kalan son 2 halat olan 21. ve 22.eğik askı halatlar yapım yöntemimize göre farklı aşamalarda bağlanacaklar." ifadesini kullandı.
 
Toplam ağırlığı 8787 ton olan, eğik askı halatlarının uzunlukları ise 154 ile 597 metre arasında değişiyor. Çapları 225 ile 315 milimetre olan ductların içinde yer alan halatların toplam büklüm uzunluğu 6500 kilometreye kadar ulaşıyor. Her bir büklüm içinde çapı 5.2 milimetre olan, 7 adet tel bulunuyor.
 

                                                                                                                     Ekim  2015

 

KMOP'DEN HABERLER