• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
EĞİK ASKI HALAT MONTAJINDA İLK AŞAMA SONA ERDİ

 

3. Köprü Projesi'nde, eğik askı halatlarının montaj işleminde ilk aşama sona erdi. Yaklaşık 5 bin 600 kilometre kablo çekimi gerçekleştirilirken, ilk aşamada 160 adet eğik askı halatının montajı tamamlandı. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemlerinde ilk aşama sona erdi. Eğik askı halatlarından 160 tanesinin montaj işlemi tamamlandı. Kalan 16 adet eğik askı kablo, kaldırılacak çelik tabliyelerin ana halata bağlı askı halatlarına taşıtılması sayesinde farklı aşamalarda bağlanacak.
 
3. Köprü Şantiye saha şefi, "Kasım ayı sonu itibariyle; Avrupa ve Asya yakasında D00 numaralı geçis segmentiyle birlikte Avrupa'da 21, Asya'da 21 çelik tabliye yerine konulmuş oldu. Eğik askı halatlarda kullanılan kablo metrajımızın yaklaşık yüzde 85'ini tamamladık. 21.çelik tabliyelerin tamamlanmasının ardından "Derrick Crane" adı verilen dev vinçler görevini tamamlanmış oldu. Bu vinçlerin söküm çalışmalarının ardından, ana halata kurulacak olan ve "Lifting Gantry" adı verilen farklı bir vinç ile çelik tabliyeleri kaldırmaya başlayacağız. Yani, yeni yapım yöntemimize göre; sadece eğik askı halatlar değil aynı zamanda ana halata bağlayacağımız askı halatları da çelik tabliyelerin taşıtılmasında görev almaya başlayacaklar. Bundan dolayı kalan son 2 halat olan 21. ve 22.eğik askı halatlar yapım yöntemimize göre farklı aşamalarda bağlanacaklar." dedi. 
 
Toplam ağırlığı 8787 ton olan, eğik askı halatlarının uzunlukları ise 154 ile 597 metre arasında değişiyor. Çapları 225 ile 315 milimetre olan ductların içinde yer alan halatların toplam büklüm uzunluğu 6500 kilometreye kadar ulaşıyor. Her bir büklüm içinde çapı 5.2 milimetre olan, 7 adet tel bulunuyor.
 

                                                                                                                     Kasım  2015

 

KMOP'DEN HABERLER