• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
EĞİK ASKI HALATLARININ 3'TE 2'SİNDEN FAZLASININ MONTAJI TAMAMLANDI

 

3. Köprü Projesi'nde, eğik askı halatlarının montaj işlemi sürüyor. 128 adet eğik askı halatın montaj işlemi tamamlandı.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemlerinde büyük ilerleme sağlandı.Eğik askı halatlarından 128 tanesinin montaj işlemi tamamlandı. Böylece 3. Köprü Projesi'nde ana açıklıktaki 44 çelik tabliyenin asılmasında kullanılacak eğik askı halatların 3'te ikisinden fazlasının montaj işlemi bitirilmiş oldu. 

 

3. Köprü Şantiye saha şefi, "Eylül ayı sonu itibariyle; Avrupa ve Asya yakasında D00 numaralı geçis segmenti devamına 16 çelik tabliye ve bunları askıya alan toplam 128 eğik askı halatı, tamamlamış oluyoruz. Egik askı halatların her biri içindeki strand sayılarına ve bulunduğu konuma göre farklı yüklere sahip oluyorlar.  Ama örnek vermek gerekirse; yapım aşamasında her bir egik askı halat yaklaşık 900 ton yük taşımakta. Bu da yaklaşık olarak bir çelik tabliyenin ağırlığına eş değer. " dedi

 

Yapılacak çalışmalara da değinen Şantiye saha şefi, "20. çelik tabliyeye kadar "Derrick Crane" adı verilen dev vinçler sayesinde çelik tabliyeleri denizden kaldırıp, eğik askı halatlarla asmaya devam edeceğiz. Daha sonra artık ana halata bağlanacak olan askı halatları da devreye girecek. Ana halata bağlı askı halatları ile eğik askı halatlar köprünün belirli bir kısmında beraber görev yapacaklar." ifadesini kullandı.

 

Toplam ağırlığı 8787 ton olan, eğik askı halatlarının uzunlukları ise 154 ile 597 metre arasında değişiyor. Çapları 225 ile 315 milimetre olan ductların içinde yer alan halatların toplam büklüm uzunluğu 6500 kilometreye kadar ulaşıyor. Her bir büklüm içinde çapı 5.2 milimetre olan, 7 adet tel bulunuyor.

 

                                                                                                  Eylül  2015 

KMOP'DEN HABERLER