• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
EKOLOJİK KÖPRÜ YAPIMINA BAŞLANDI
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında otoyol güzergahına ekolojik köprü yapımına başlandı. Ekolojik köprü, otoyol çevresindeki yaban hayatının sürdürülmesi için önlem niteliğinde olacak.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde, ekolojik köprü de önemli bir yer tutuyor. Türkiye'de örneğine az rastlanan ekolojik köprüyle otoyol güzergahı çevresindeki doğal yaşam korunmaya çalışılıyor.Otoyol güzergahındaki ekolojik köprü yapımına başlandı. Köprü, otoyol çevresindeki yaban hayatının sürdürülmesi için önlem niteliğinde olacak.  Bölgedeki karaca, domuz ve tilki gibi yaban hayvan türlerinin bu ekolojik köprüyü kullanmaları planlanıyor, yaban hayvanlarının otoyola giriş yapmadan hayatlarını sürdürmeleri sağlanıyor. Ekolojik köprü, doğal yaşama uyum sağlayacak, yeşillendirilecek, bölgedeki yaşamın ve toprağın bir parçası gibi görünecek.Ekolojik köprü, Otoyolun Avrupa Yakası E-2 Kısmının 83.520 kilometresinde yer alacak, köprünün 4 ayda tamamlanması planlanıyor. 
 
Ekolojik Köprünün teknik özellikleri hakkında konuşan  Otoyol E-2 Kısmı Sanat Yapıları Şefi Murat Diler, " Bu yapıda  25 metreye kadar açıklıklar için tasarım, konvansiyonel sistemlere kıyasla çok daha hızlı imalat yapılabilmektedir. . Taşıyıcı sistemin hafif olması sebebi ile yumuşak zeminlerde de kullanılabilmektedir. Depreme karşı yüksek dayanımı bulunmaktadır. Tasarım, imalat ve montaj aşamalarında kontrollük faaliyetlerinin yürütülmesi oldukça kolaydır. Dolgu bitimi ile test ve kullanıma hazır hale gelmektedir. Modüler yapısı sebebi ile gerekir ise geri sökülmesi, başka bir lokasyonda yeniden imal edilmesi, boyutlarının arttırılması gibi revizyonlar mümkün olabilmektedir. Çelik yapının, servis hayatının ileriki dönemlerindeki bakımı ile çok uzun ömürlülük sağlanması mümkündür. Dairesel ve kemer şekli sebebi ile estetik ve doğanın kendisine daha uygun yapılardır. Bu anlamda, körüğe çelik plakalar (corrugated steel plates) ekolojik ve diğer amaçlar için tasarlanmış olan köprüler için dünyanın bir çok noktasında sıklıkla kullanılmaktadır." dedi. 
 
ICA Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal, ekolojik köprüler gibi önlemlerle hayvan ölümlerinin engellendiği mesajını verdi. Alper Baysal, "Yeterince engelleme yapılmadıysa, hayvanlar bölgeden karayolundan geçebiliyor. O sırada da kazalar olabiliyor. Bu insan hayatı için de tehlikeli bir şey. O otoyolun işletmesi için de ekolojik yaşam için de tehlikeli bir şey. Bunlara "ekolojik köprü veya yabani hayat koridoru" diyorlar. Bunlar belirli noktalara yapılıyor. Özellikle ormanın kesiştiği bölgelerde yol yapıldığı zaman üstten veya alttan köprüler kuruluyor. Bunlar fiziki olarak köprü ama üzerleri yeşillendiriliyor, alttan yapıldıysa farklı geçiş bölgeleri oluşturuluyor. Zaman içinde de ekolojik yaşamda var olan hayvanların bunu kullandığını görüyoruz. " diye konuştu.
 

                                                                                                                     Kasım  2015

 

KMOP'DEN HABERLER