• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
EKOLOJİK KÖPRÜDE ÇALIŞMALAR SON AŞAMADA

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında otoyol güzergahına yapılan ekolojik köprü çalışmalarında son aşamaya gelindi. Ekolojik köprünün çelik aksamlarının montajı tamamlandı. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde, ekolojik köprü de önemli bir yer tutuyor. Türkiye'de örneğine az rastlanan ekolojik köprüyle otoyol güzergahı çevresindeki doğal yaşamın korunması amaçlanıyor.

 

 Çelik aksamlarının montajı tamamlanan köprünün üzerine yapılan membran kaplama ve toprak dolgu işleminin ardından bitkilendirme ve peyzaj çalışmaları sürüyor. 

Ekolojik Köprünün teknik özellikleri hakkında konuşan Sanat Yapıları Şefi, " Bu yapıda  25 metreye kadar açıklıklar için tasarım, konvansiyonel sistemlere kıyasla çok daha hızlı imalat yapılabilmektedir. Taşıyıcı sistemin hafif olması sebebi ile yumuşak zeminlerde de kullanılabilmektedir. Depreme karşı yüksek dayanımı bulunmaktadır. Tasarım, imalat ve montaj aşamalarında kontrollük faaliyetlerinin yürütülmesi oldukça kolaydır. Dolgu bitimi ile test ve kullanıma hazır hale gelmektedir. Modüler yapısı sebebi ile gerekir ise geri sökülmesi, başka bir lokasyonda yeniden imal edilmesi, boyutlarının arttırılması gibi revizyonlar mümkün olabilmektedir. Çelik yapının, servis hayatının ileriki dönemlerindeki bakımı ile çok uzun ömürlülük sağlanması mümkündür. Dairesel ve kemer şekli sebebi ile estetik ve doğanın kendisine daha uygun yapılardır. Bu anlamda, körüğe çelik plakalar (corrugated steel plates) ekolojik ve diğer amaçlar için tasarlanmış olan köprüler için dünyanın bir çok noktasında sıklıkla kullanılmaktadır." dedi.

 

Köprü, otoyol çevresindeki yaban hayatının sürdürülmesi için önlem niteliğinde olacak.  Bölgedeki karaca, domuz ve tilki gibi yaban hayvan türlerinin bu ekolojik köprüyü kullanmaları planlanıyor, yaban hayvanlarının otoyola giriş yapmadan hayatlarını sürdürmeleri sağlanıyor. Ekolojik köprü, doğal yaşama uyum sağlayacak, yeşillendirilecek, bölgedeki yaşamın ve toprağın bir parçası gibi görünecek.Ekolojik köprü, Otoyolun Avrupa Yakası E-2 Kısmının 83.520 kilometresinde yer alacak, köprünün otoyol güzergahının açılışına yetiştirilmesi planlanıyor. 

                                                                                                                                                                                                                            Haziran 2016

 

 

KMOP'DEN HABERLER