• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
EN BÜYÜK VİYADÜKTE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
 
 
Kuzey Marmara Otoyolu’nun inşaatında, en büyük viyadüğün çalışmalarının yüzde 30’su bitti. Viyadükte 4 ay gibi kısa bir sürede 30 ayağın temel dökümleri sona erdi.
 
 
ICA tarafından hayata geçirilen 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde çalışmalar sürüyor. Projenin en büyük viyadüğünde, 4 ay gibi kısa bir sürede büyük bir aşama kaydedildi, çalışmaların yüzde 30’u tamamlandı. Otoyolun 16 numaralı viyadüğünde, 30 adet ayağın temel dökümü gerçekleştirildi. Viyadük ayaklarının 11’inde de elevasyon çalışmaları sona erdi.
 
 
Projenin E-2 kısmı 2. Bölüm Viyadük Şefi Tahir Neşet Demir, “Başlık kirişlerinin de 7’sini tamamen bitirdik. Kirişlerin konulması için hazır hale geldi. Şu ana dek 4 bin 500 ton demir kullandık. 28 bin metreküp beton imalatı yapıldı. İnşaatın yüzde 30'u bitti. 40 katlı bina yapsaydık, bu kadar beton dökerdik” dedi.
 
 
Uzunluğu 900 metreyi aşan viyadüğün genişliği 44 metre olacak. Bir tarafta 21, diğer yanda 22 olmak üzere 43 ayaktan oluşacak. Yaz aylarında, inşasının büyük ölçüde tamamlanması hedeflenen viyadük, köprü çıkışından sonraki 4. geçiş viyadüğü olma özelliğini taşıyor. Kuzey Marmara Otoyolu E2 Kesimi Santiye Şefi Kemal Heyberi ise, “Temellerde büyük ilerleme sağladık. Viyadükteki en yüksek ayak 57 metre olacak. 20 katlı bina yüksekliğinde yani. Süreç şu anda planlandığı gibi gidiyor” dedi. Proje kapsamında toplamda 64 viyadük inşa edilecek.
 
                                                                                                                      Ocak 2014
KMOP'DEN HABERLER