• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
EN GENİŞ TÜNELLER BU PROJEDE YAPILACAK

 

Kuzey Marmara Otoyolu projesinde Asya Yakası’nda bulunan 2 tünelin yapımına hız verildi. T2 Riva geçiş tünelinde portal kısımları bitti, tünel kazısına çok yakında başlanması planlanıyor.

 

ICA’nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi tamamlandığında Asya Yakası’nda yaklaşık 55 kilometrelik bir otoyol etabı da hizmete sunulmuş olacak. Otoyol projesi kapsamında Asya Yakası’nda iki ayrı tünel yapılacak. Güzergahın 26 kilometrelik Asya 1 kısmında yer alan T2 Riva geçiş tüneli için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çalışmalar kapsamında portal kazıları bitti, zemini sağlamlaştırmak için püskürtme beton atıldı. Tünelin açılması için hazırlıklar tamamlandı. 116 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu’nun 103. Kilometresine yapılacak tünelin, 2 tüp tüneli olacak. Tünellerin her birinde 4 ayrı şerit hizmet verecek.

 

4 GİDİŞ 4 GELİŞ OLACAK

 

Kuzey Marmara Otoyolu Asya 1 Kısmı Toprak İşleri Şefi Barış Günay, otoyolun 26 kilometre uzunluğundaki Asya 1 kısmında tüm toprak ve yol işlerinin planlandığı şekilde yürütüldüğünü söyledi. T2 Riva geçiş tüneli için de çalışmaların sürdüğünü anlatan Günay, “Biri gidiş diğeri geliş iki tüp tünelimiz var. Bu tüplerden biri 626, diğeri 561 metre uzunlukta. Türkiye’nin 4 gidiş 4 gelişe sahip en geniş tünellerini yapacağız. Tünele giriş için sürenler çakılıyor. Yakında kazma işlemi başlayacak. Tünelin bir buçuk yıldan kısa bir sürede bitirilmesini planlıyoruz.” dedi. Asya 1 Kısmı Toprak İşleri Şefi Barış Günay, Kuzey Marmara Otoyol projesinde yer almanın çok gurur verici olduğunu belirterek, “Taşın altında elinizin olması çok güzel bir duygu” diye konuştu. 

 
                                                                                                                       Kasım 2013
KMOP'DEN HABERLER