• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
EN YÜKSEK AYAKLI VİYADÜKTE TEMEL DÖKÜMLERİ BAŞLADI3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde yer alan 64 adet viyadükten 82 metrelik en yüksek ayaklı viyadükte çalışmalar hızlandı. Projenin temel dökümleri başladı.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde viyadükler önemli bir bölüm oluşturuyor. Proje çerçevesinde 64 viyadük yapılıyor. Projedeki çalışmalar devam ederken, 82 metrelik en yüksek ayağa sahip  viyadükte çalışmalar hızlandı. Haziran ayında çalışmalara başlanan  6 numaralı viyadükte, temel döküm işlemleri başladı. Projenin E-1 Kısmı Viyadük Şefi Serdar Kavasoğlu, "Viyadük 6'nın kuzeyde 10 ve güneyde 10 adet olmak üzere 20 ayağı bulunuyor. En yüksek ayaklar  82 metre ile K7-G7. ayakları.  Bu viyadükte ilk grobeton haziran ayının sonlarında atıldı. 20 adet temelden 10'unda grobeton döküldü, bunların  8'inde de temel betonu tamamlandı. Şu anda elevasyon dökümleri sürüyor" dedi.

 

Projenin 12. kilometresindeki 6 numaralı viyadüğün uzunluğu tamamlandığında 445 metre olacak. 

Projenin E-1 Kısmı Viyadük Şefi Serdar Kavasoğlu, viyadüğün itme-sürme yöntemiyle yapılacağını belirterek, "İtme-sürme sistemini kullanıyoruz. Çünkü ayak açıklıkları uzun, ayak yükseklikleri fazla, Prekast kirişleri getirip başlık kirişi üzerine vinçle koymak daha zorlu olduğundan bu sistem tercih edildi. Prekast sahasında itme sürme sisteminin kalıpları kurulacak demiri hazırlanıp halat germeleri yapılıp betonlandıktan sonra dökülen kirişli döşemeler ileri sürülerek başlık kirişlerinin üstüne yerleştirilecektir. Bu şekilde döşeme betonları dökülüp viyadük tamamlanacaktır" açıklaması yaptı. 

 

                                                                                                                   Ekim  2014

KMOP'DEN HABERLER