• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ICA AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINDA 410 HEKTAR ALANLIK İLK ETAP TAMAMLANDI

 

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesini yürüten ICA, "gönüllülük" esasıyla hayata geçirdiği ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2013 yılı taahhüdü olan 410 hektarlık alan ağaçlandırıldı.

 

ICA’nın Temmuz ayında Karayolları Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü ile imzaladığı üçlü protokol kapsamında, ağaçlandırılma çalışmalarına başlandı. Gönüllülük esasıyla hayata geçen projede 4 ay gibi kısa bir sürede 410 hektar yani 4 milyon 100 bin metrekare alan ağaçlandırıldı.

 

Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma projelerinden biri olan çalışmaların ilk aşamasında Orman Bölge Müdürlüğü'nün tahsis ettiği İstanbul Kemerburgaz, Şile Ağva ve Yeşilvadi bölgelerinde çalışmalar başlandı. Bölgeler temizlenerek, dikime ve ağaçlandırılmaya hazır hale getirildi. Ardından fidan dikimleri gerçekleştirildi.

 

410 HEKTARLIK ALAN AĞAÇLANDIRILDI

 

ICA Orman Mühendisi Akarcan Çalışan, “Kemerburgaz Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde, Şile, Ağva ve Yeşilvadi’de toplamda yaklaşık 410 hektarlık bir alanda çalışma yaptık. Bu alanlarda diri örtü temizliği yapıldı. Arazi ya da saha dikime hazır hale getirildi. Kasım ayı sonrası başlayan çalışmalarda bu alanlar ağaçlandırıldı. Meşe, Fıstıkçamı, akçaağaç, ıhlamur, çınar ve akasya fidanları diktik” dedi. Şile Orman İşletme Müdürü Murat Çakır ise “Bu sahalarda ağırlık “pinus maritima” dediğimiz sahil çamı ve meşe olmak üzere kestane, ceviz, ıhlamur türlerine de ağırlık verdik. Civar köylülerin de faydalanacağı türlere önem vermeye çalıştık” diye konuştu. Fidan dikimlerinin bölge köylülerine de iş imkânı sağladığına dikkat çeken Çakır, “Civar köylerdeki halk da bu çalışmalar da işçi olarak çalıştı. Gelir kapısı oldu. Köylüler de bu işten, çalışmadan memnun kaldılar” ifadesini kullandı.

 

ICA’nın yürüttüğü ağaçlandırma projesi kapsamında, 3 yıl içerisinde 1.400 hektar alan yani 14 milyon metrekare alanın ormana dönüştürülmesi planlanıyor.

 

KMOP'DEN HABERLER