• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"İKİ KITAYI VE KÜLTÜRÜ BİRLEŞTİRMESİ 3. KÖPRܒYÜ ÖZEL KILIYOR "

 

Belçika'nın Liege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenleri ve öğrencileri 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ni ziyaret etti. Kafilede yer alan Prof. Dr. Vincent de Ville de Goyet, öğrencilerin projeyi ziyaret ederek büyük fayda sağladığını belirterek, “Bilgisayarda yapılanların gerçeğe dönüştüğünü böylece görüyoruz” dedi. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin bu kez sınır ötesi ziyaretçileri vardı. Belçika'nın Liege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenleri ve öğrencileri, projenin hayata geçtiği inşaat sahasına teknik gezi düzenledi. İki gün süren ziyarette akademisyenler ve öğrenciler ilk gün köprüde gelinen aşamayla ilgili teknik bilgi aldı.
 
Proje Kontrol Direktörü Cem Erer, yaptığı sunumla projenin gelişmeleri hakkında güncel bilgi vererek  çalışmalardaki son durumu aktardı. ICA İş Sağlığı, İş Güvenliği, Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal ise projenin Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi süreciyle ilgili heyete bilgi verdi. Öğrenciler, köprü kulelerinin yapımının devam ettiği şantiye alanını da görme şansı yakaladı.
 
Belçika'dan gelen akademisyenlere ve öğrencilere ziyaretlerinin ikinci gününde  ise Kuzey Marmara Otoyolu hakkında detaylı bilgi aktarıldı. Proje Kontrol Direktörü Cem Erer tarafından otoyolda gelinen safha hakkında bilgi verildi. Grup, projede yaklaşım viyadüğünün bulunduğu bölgeyi ziyaret etme imkanı da buldu.
 
Aynı zamanda 3. Köprü projesinde tasarım desteği veren Greisch firması ekibinde yer alan Liege Üniversitesi öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Vincent de Ville de Goyet,  "Bu köprünün dizayn aşamasında Fransız tasarımcı Michel Virlogeux ile birlikte ben de yer aldım. Aynı zamanda Liege Üniversitesi'nde Profesörüm. Bu projeyi özel yapan birkaç önemli unsur var;  köprü çok uzun, çok geniş. Köprü açıklığındaki uzunluk ve üzerinden geçen demiryoluyla özel bir anlamı var. Her yıl, öğrencilerimizle teknik geziler düzenliyoruz. Bu projenin özel bir proje olması nedeniyle Türkiye’yi tercih ettik. Hem öğrenciler için de böyle bir projenin çalışma alanını görmek çok özel bir tecrübe" dedi.
 
Köprünün yükselişini görmenin bir tasarımcı olarak heyecan verici olduğunu belirten Prof. Dr. Vincent de Ville de Goyet,  "Öğrencilerimiz ve biz yapıyı, bilgisayar ortamında görüyoruz ama şu an karşımızda gerçekleştirilmiş bir proje var. Bilgisayardan gerçeğe geçişi burada görüyoruz. Aynı zamanda iki kıtayı, iki kültürü birleşmesi de bu köprüyü özel yapıyor" diye konuştu.
 
Öğrencilerin çok iyi bir sunumla birçok şey öğrendiklerini belirten  Liege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Jean Marc Franssen ise, "Biz öğrencilerimize yıllarca teorik olarak konuları anlatıyoruz ama onların inşaat sahasında mühendislik yapılarını görme şansı fazla olmuyor. Ancak gerçek bir inşaat sahasında üretim görmüyorlar, işlerin nasıl yapıldığını ancak bu tarz teknik gezilerle öğreniyorlar" ifadesini kullandı.
 
"Bu tecrübe birçok mühendisin hayatında bir kere görebileceği türden" diyen Prof. Dr. Jean Marc Franssen, "Köprünün ölçüleri çok büyük, 1408 metre ana açıklığı var. Köprü kuleleri bir hayli yüksek. Birçok farklı teknik uygulanıyor. Karma (hibrit) bir yapısı var, yani hem asma köprü hem de eğik askılı olma özelliğini taşıyor " açıklamasında bulundu. 
 
Belçikalı akademisyenler ve öğrenciler projedeki önemli bölümleri de ziyaret etti. Belçikalı grup, viyadükleri ve yapıldığında bölgenin en büyük tüneli olacak olan Çamlık tünelini de görme imkanı buldu.
KMOP'DEN HABERLER