• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
İNŞAATTA EĞİTİM ŞART

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde yer alan yüzlerce çalışan, çalışma alanlarına göre eğitimlerden geçiriliyor. Eğitimlerle özellikle çalışanların, iş güvenliği ve çevresel faktörler anlamında bilinçlerinin arttırılması amaçlanıyor.

 

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde çalışanlar hem çevresel faktörler, hem de sağlık açısından dikkat arttırıcı eğitimlerden geçiriliyor. Çalışanların tabi tutulduğu ilk eğitim; işbaşı eğitiminde, işe başlayan her çalışana, çalışma prensipleri, olası tehlikeli ve acil durumda yapılacaklar sunumla anlatılıyor. Eğitimler, her çalışanın iş alanına uygun şekilde devam ediyor. Yüksekte çalışma eğitimi, bu eğitimlerin en önemlilerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Köprü kulelerinin yapımında görev alacak yüzlerce çalışan, yüksekte çalışma eğitiminden geçirildi. Eğitimde, 2 gün boyunca çalışanlara teorik ve pratik bilgiler verildi. İş güvenliği uzmanı, inşaat mühendisi Beste Ardıç, eğitimlerin risklere göre şekillendirildiğini ve buna göre uygulandığını söyledi. Eğitimle amaçlarının yüksekte çalışma sırasında iş kazalarının önüne geçilmesi olduğunu belirten Beste Ardıç, “Eğitim sonunda katılımcıların, yüksekte çalışırken doğru yöntemleri kullanmalarını amaçlıyoruz. Bu tür kurslar risklere göre çeşitleniyor. Çalışanların, proje içindeki mevcut risklerle ilgili bilgilenmesi, dikkat ve bilinçlerinin arttırılması gerekiyor. ‘yüksekte çalışmak’ bir konu, “iskelede çalışmak ya da iskele kurmak” başka bir konu olabilir. Kaldırma veya sapanlama, kapalı, kısıtlı alanlarda çalışmak gibi başka örnekler de olabilir.”  dedi.  

 

“AMAÇ, İŞ KAZALARININ YAŞANMAMASI”

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye’de 2012 yılında iş kazalarında 744 kişi hayatını kaybetti. İş kazaları sonucu hayatını kaybeden 744 kişiden 256’sı inşaat sektöründe çalışıyordu. Yani, her 3 ölümden birisi inşaat sektöründe meydana geldi. İş güvenliği uzmanı Beste Ardıç, “İnşaatta ölümlü iş kazalarının 3'te biri yüksekten düşme sonrası oluyor. Yani en büyük etken bu olarak ön plana çıkıyor. Biz bunun önüne geçmeye çalışıyoruz.”  diye konuştu. 

 

Yüksekte Çalışma Uzmanı Adem Mert ise, çalışanların aldıkları eğitimin aynı zamanda resmi zorunluluk olduğunu söyledi.  Adem Mert, “Dünya’da belirli standartlar var. Ülkemizde 1 metre 80 santimin üzerinde bir çalışma yapılıyorsa, yüksekte çalışma eğitiminin verilmesi gerekiyor. Çalışanlara hem teorik hem pratik eğitimler verdik. Çalışanlarla iskele üzerinde de çalışma yaptık, başarılı olanlara sertifika verdik.”  diye konuştu.

 

                                                                                                                       Ekim 2013

KMOP'DEN HABERLER