• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
İSTANBUL'U AĞAÇLANDIRIYORUZ

2013 sonuna kadar hedef İstanbul’a yüz binlerce ağaç kazandırmak. 3 yıl içinde ise 14 milyon metrekare alanın ağaçlandırılması planlanıyor.
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu inşasını yapan ICA, "gönüllülük" esasıyla hayata geçirdiği ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyor. ICA’nın temmuz ayında Karayolları Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü ile imzaladığı üçlü protokol kapsamında, 3 yıl içerisinde 1400 hektar alan yani 14 milyon metrekare alanın ormana dönüştürülmesi planlanıyor.
 
Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma projelerinden biri olan çalışmaların ilk aşamasında Orman Bölge Müdürlüğü'nün tahsis ettiği İstanbul Kemerburgaz, Şile Ağva ve Yeşilvadi bölgelerinde çalışmalar başlandı. Bölgeler temizlenerek, dikime ve ağaçlandırılmaya hazır hale getiriliyor. ICA Sözleşme Yönetimi Direktörü Yalçın Açıkgöz, "İstanbul Kemerburgaz'da yaklaşık 210 hektar, Şile Ağva ve Yeşilvadi’de ise yaklaşık 200 hektar alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bölgenin ağaçlandırılması için ön hazırlıkların yapılması gerekiyor. Toprağın ve bölgenin dikime hazır hale getirilmesi önemli. 2 aylık süreç sonunda bu araziler ağaçlandırılmaya hazır hale gelecek" dedi.  
 
 
 
İSTANBUL OKSİJENSİZ KALMAYACAK
 
Bu sene itibariyle kasım- aralık aylarında hızlı bir çalışma yapılacak ve üç bölgedeki alanlar ağaçlandırılacak. Toplam 410 hektar alana ağaç dikilecek. Ağaçların çeşitleri de netleşmiş durumda; ortalama ömrü 500 yıl olan meşe ağacı, en çok dikimi yapılan ağaç olacak. İlk etapta dikilecek meşe ağacı İstanbul'un gelecek nesillerine oksijen sağlayacak. Halk arasında kozalaklarıyla tanınan fıstıkçamı da ağaçlandırma kapsamında yer alıyor. Fıstıkçamı ağaçlarınınbu yıl sonuna dek dikimi gerçekleştirilecek. Çınar, servi, söğüt, badem, sahil çamı, kızılcam ve dişbudak ağaçları da dikimi gerçekleştirilecek ağaç türleri arasında yer alacak."
 
1400 hektar alanın ağaçlandırılması kapsamında önümüzdeki 2 yıl çalışmalar sürecek.  
 
                                                                                                                       Eylül 2013
KMOP'DEN HABERLER
gönüllülük ağaçlandırma istanbul İstanbul'u ağaçlandırıyoruz Yeşil bir istanbul