• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
İTME-SÜRME VİYADÜKLERDE İLK TABLİYELER BAŞARIYLA SÜRÜLDÜ

 

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde "teknolojik köprü" olarak adlandırılan itme-sürme viyadüklerinde de önemli bir aşama geçildi. Viyadük 17'de itme sürme yöntemiyle ilk tabliyeler başarıyla sürüldü. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği  3. Boğaz Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde yaklaşık 116 kilometrelik otoyol da kullanıma hazır hale getiriliyor. Otoyol projesi kapsamında 64 adet viyadük de tamamlanarak İstanbulluların hizmetine sunulacak. Proje kapsamında Avrupa yakasında 6 viyadük inşaat teknolojisinde hem hız hem de kalite açısından önemli faydalar sağlayan itme-sürme yöntemiyle hayata geçiriliyor. Bunlardan biri olan Viyadük 17'te itme sürme yöntemiyle ilk tabliyeler başarıyla sürüldü
 
Avrupa'da 1960'lı yılların başında kullanılmaya başlayan itme-sürme yöntemi Türkiye'de çok da sık kullanılan bir yöntem değil. İtme-sürme yöntemiyle hem zaman kaybının hem de yerinde üretim yapılmış oluyor. Yöntemi anlatan Kuzey Marmara Otoyolu E2 Kısmı Şantiye Şefi Kemal Heyberi, "İtme-sürme yöntemiyle yapılan viyadükleri,  "ileri teknoloji köprü" olarak adlandırabiliriz. İtme sürme operasyonunda 2 adet çekme pistonu kullanılıyor. Pistonlardaki kuvvet 1036 tona kadar çıkabiliyor. Vİyadük 17, Demirciköy mevkiinde. Projenin 82. ve 83. kilometrelerinde. 642 metre uzunluğunda. 2 adet 22 metrelik tabliye, 2 adet 34 metrelik tabliye ve 22 adet 52 metrelik tabliye bulunuyor. Burada ilk işlemimizi başarıyla gerçekleştirdik." dedi.  
 
İtme-sürme viyadükleri, mesnet sayılarının az olması, iskele kurulumu zor olan yerlerde kullanılması, araç ile tren geçiş bölgelerinde trafiği kesmeden yapılabilir olması, hızlıca yapılabilmesi ve prekast kirişle geçilen mesafelerden daha uzun açıklıkları geçebiliyor olması (maksimum:70 metre) açısından büyük avantajlar sağlıyor. 
 
Projede yapılan Viyadük 17, itme- sürme viyadüğü olma özelliği açısından ayak sayısı, ayak yükseklikleri ve kolların toplam uzunluğu ile Türkiye’de en büyük, dünyada ilk 5 içerisinde yer alıyor. 
 
.                                                                                                Temmuz 2015 
KMOP'DEN HABERLER