• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KALICI KİRİŞLERDE ART GERME İŞLEMİ TAMAMLANDI
 
3. Köprü kulelerinde yükseliş sürerken, araç trafiğinin geçeceği tabliyeyi taşıyan kalıcı kirişlerde de son işlemler tamamlandı. Kalıcı kirişlerde ard germe kablo işlemi yapıldı, kirişler kullanıma hazır durumda.
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar sürüyor. 3. Köprünün kulelerinde yükseliş sürerken, köprünün tabliyeyi taşıyan kalıcı kirişleri de artık kullanıma hazır duruma geldi. Kalıcı kirişlerde ard germe kablo çekim işlemi tamamlandı, köprü kulelerini oluşturan iki köprü bacakları arasında bulunan kalıcı kirişlere 24’er adet ard germe kablosu konuldu. Ard germe kablolarının içinde de 31 ile 37 adet çelik halat bulunuyor.
 
Köprü yapımında gelinen aşamayı anlatan 3. Köprü Dizayn, Kontrat ve Proje Kontrol Direktörü Oktay Rauf Basa, “Beton döküm işlemi tamamlandı. Bundan sonra ard germe kabloları, iki köprü bacağı arasındaki çapraz kirişin alt ve üst yüzeylerine yerleştirilerek gerilme sağlandı. Şimdi çelik kabloları kilitledik. Ard germe işlemiyle, yerleştirilen çelik kabloları gererek belli bir yük uyguluyoruz. Yükü yol kullanımından önce veriyoruz. Kirişin üzerinde şimdi belli bir yük gelecek, daha sonra tabliyeler gelince yük dengelenecek. Yol normal seviyesine inecek. Yani artık kalıcı kirişler tamamlanmış oldu. Artık o kalıcı kiriş kullanılabilir. Kalıcı kirişin üstüne yaklaşım viyadüğüyle birlikte imalatları yapılan tabliye gelecek” dedi.
 
DEV İSKELELER DE SÖKÜLDÜ
 
3.Köprü çalışmalarında kalıcı kirişler için kurulan dev iskelelerde de işlem tamamlandı ve iskelelerin sökümü yapıldı.Yaklaşık 60  metrelik dev iskelelerle köprü kulelerinde bağlantı işlemi gerçekleştirildi. Avrupa ve Asya yakasındaki 2 kule kirişlerle birbirlerine bağlandı.
 
3. Köprü Dizayn, Sözleşme ve Proje Kontrol Direktörü Oktay Rauf Basa, “Kalıcı kirişlerin yapımı için köprü ayakları arasına yaklaşık 60 metre yüksekliğinde dev bir iskele kurulmuştu. Kalıcı kirişleri böylece gerçekleştirebilirdik. Bu köprünün yapımı için ciddi bir basamak. Bu ana, kalıcı bir yapı” ifadesini kullandı.
 
                                                                                                                   Temmuz 2014
 
KMOP'DEN HABERLER