• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ AYAKLARI 90 METREYİ AŞTI

 

3. Köprü projesinde köprü ayaklarının yükselişi tüm hızıyla sürüyor. Köprü ayaklarının uzunluğu 90 metreyi aştı. Ayaklar artık hem Avrupa hem de Asya tarafından rahatlıkla görülebiliyor.

 

ICA’nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köprü ayaklarındaki hummalı çalışma sürüyor. 24 saat kesintisiz süren çalışmalarda yaklaşık 600 işçi köprü ayaklarında görev alıyor.. Hem Avrupa hem de Asya Yakası’ndaki köprü kulelerinin ayaklarında 3’er büyük vinç durmadan çalışıyor. Eylül ayının başından bu yana süren çalışmalar sonucunda köprü ayaklarının yüksekliği 90 metreyi geçerken altmışıncı metrelerde kurulumu devam eden dev iskelelerlerin tamamlanması ile kule ayaklarını birbirine bağlayacak ara kirişlerinin kalıp montajı çalışmalarına da başlanacaktır. 

 

MÜHENDİSİN GURUR DUYACAĞI BİR PROJE 

 

Köprü yapım sürecinde gelinen son durumu değerlendiren Asya Yakasındakikule ayaklarından  Sorumlu Saha Mühendisi Erkan Akdemir,  “12 saat boyunca kule ayaklarındaki tüm imalatı kontrol edip, donatı ve yüzeylerin durumunu izleyip, üstlerimize rapor ediyoruz. Şu anda yol kotu olan tabliyenin bağlantılarını yapıp, o kısmı geçtik. İlk geçici destekleme kirişimizi koyacağız. Onu da tamamlayıp, çapraz bağlantılarını yapacağız. Şu an deniz yüzeyinden 92 metre yüksekteyiz.” dedi.  İşçilerin yüksekte çalışma eğitimi aldıklarını söyleyen Akdemir, “Kış şartları daha zor olsa da, iş açısından kış ve yazın çok farkı yok. Her gün ilerlemeyi takip ediyoruz. Elbette önce kendim olmak üzere hepimiz ilerleyen bu çalışmaların gururunu yaşıyoruz.“ diye konuştu. 

 

                                                                                                                       Ekim 2013

KMOP'DEN HABERLER