• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ AYAKLARINDA TIRMANIR KALIBA GEÇİLDİ

 

3.Köprü kulelerinde kayar kalıp sistemi söküldü, tırmanır kalıba geçildi. Artık köprü ayaklarında 304 metreye kadar tırmanır kalıp sistemi kullanılacak. Tırmanır kalıp sisteminde, her beton dökümünde köprü ayaklarının boyu 4.6 metre yükselecek.  

 

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde kalıp sistemi değişti. Kayar kalıp sistemiyle başlatılan çalışmalarda, tırmanır kalıp sistemine geçildi. 200 metreyi aşan köprü ayakları, 304 metreye kadar tırmanır kalıp sistemiyle ilerleme sağlanacak. 3. Köprü yapımı Avrupa Kule Sorumlusu Fatih Sarmusak, “Tırmanır kalıp sistemi 6 kattan oluşuyor. Tırmanır kalıp sisteminde dışta 9, iç tarafta ise 6 parça var. Toplamda 26 tane hidroliğimiz olacak. 18 tanesi dışarıda, 6 tane hidrolik ise içeride olacak. Bununla köprünün yükselmesi yani kalıbın ilerlemesi sağlanacak” dedi.  

 

Tırmanır kalıp sistemiyle hedefin 304 metreye ulaşmak olduğunu belirten Sarmusak, “304 metre yükseklikten sonra çelik aksamlar köprünün tepe kısmını yani en yüksek kısmını oluşturacak. Bu aşamadan sonra demir imalatı yapılacak. Ankraj kutuları denilen köprü kablolarının geçeceği çelik aksamlar yerleştirilecek. Kabloların bağlantı için geçeceği noktalar bunlar. Bu çelik aksamların ilk üçü ikişer kademeden oluşuyor. Ondan sonraki 19 parçası tek bölümden oluşuyor. Ankraj kutuları yerleştirilecek. Sonra demir imalatı yapılacak. Sonra da betonumuzu dökeceğiz. Bu 304 metreye kadar böyle devam edecek“ diye konuştu.  

 

Dört köprü ayağında toplam 176 adet ankraj kutusu olacağını belirten Sarmusak, “Fabrikada hazırlanan çelikler, gemiyle buraya getirilerek betona monte edilecek. İçinden geçecek kablolar ankraj kutularıyla, köprü kulelerine sabitlenecek. Yani eğik askı halatları köprü ayaklarına ankraj kutularıyla monte edilecek. Bir ayakta 44 ankraj kutusu giriş çıkışı var”ifadesini kullandı.

 

Tırmanır kalıp sisteminde, köprü ayaklarının boyu her beton dökümünde 4.6 metre yükselecek. Köprü ayaklarında 4-5 günde bir yeni beton dökülmesi ve yükselmenin gerçekleşmesi planlanıyor.

KMOP'DEN HABERLER