• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ AYAKLARINDA TIRMANIR KALIBA GEÇİŞ HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

 

3. Köprü inşaasında tırmanır kalıpların yerdeki montajı başladı. Köprü ayaklarında 208 metreden sonra kayar kalıp sisteminden tırmanır kalıba geçilecek.

 

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Köprü inşaatında çalışmalar sürüyor. Ağustos ayı itibariyle başlanan köprü ayaklarında betonlarında önemli bir aşama kaydedildi. Köprü ayaklarının 208 metreye ulaşması sonrası kayar kalıp sisteminden tırmanır kalıba geçilecek. Tırmanır kalıbın yerdeki montajına başlandı. Bir sonraki süreçte köprü ayaklarına halat kutuları konulacak. İlk halat kutusu da tırmanır kalıbın başlayacağı 208. metrede olacak. 208. metreye içinden eğik askı halatlarının geçeceği ankraj kutuları bağlanacak.

 

TIRMANIR KALIP 6 KATLI OLACAK

 

Tırmanır kalıpların yerdeki montajı devam ediyor. Kayar kalıp sistemi sonrası kullanılacak yöntemde, tırmanır kalıp 6 katlı olacak. 6 kat boyunca kalıp içinden yükselen merdivenlerle çalışmalar sürdürülecek. Toplamda 9 parça/bölümden oluşacak olan sistemde, köprü ayaklarının boyu her seferinde 4.6 metre yükselecek. Köprü kulelerinde 4-5 günde bir yeni beton dökülmesi ve yükselmenin gerçekleşmesi planlanıyor.

 

                                                                                                                      Şubat 2014

KMOP'DEN HABERLER