• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ AYAKLARININ YÜKSEKLİĞİ ARTIK 200 METREDE

 

3. Köprü inşaatı çalışmalarında büyük bir aşama kaydedildi.  İstanbul'un her iki yakasından da görülebilen köprü ayaklarının yüksekliği 200 metreye ulaştı. Bu aşamadan sonra köprü kulelerinin kalıp sistemi değişecek. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Toplam uzunluğu 320 metreye ulaşacak olan köprü ayaklarının yükselişi devam ediyor. İstanbul'un her iki yakasından da görülebilen köprü ayaklarının yüksekliği 200 metreye ulaştı.

 

Avrupa Köprü Kule Sorumlusu Ömer Çeri, "İkinci dalyayı yaptık. 200 metreye ulaştık, kalıp sistemi değişecek. Eğik askı kablolarının yerleştirilmesi için bu değişikliği yapacağız. Kayar kalıptan tırmanır kalıba geçeceğiz. Kalıp sistemi değişikliği 200 metre yükseklikte yapılacak. Büyük bir operasyon olacak" dedi. 

 
3. Köprü Dizayn, Kontrat ve Proje Kontrol Direktörü Oktay Rauf Basa ise, “Köprü ayaklarının yüksekliği şu an 200 metreye geldi, kayar kalıp sistemini durduracağız. 200. metrede artık kayar kalıp tek tek sökülecek. Aşağı indirilecek. Yerine tırmanır kalıp konulacak. Sonra ilerleme yeniden başlayacak” dedi. Basa, kalıp değiştirme işleminin nedenini ise şu sözlerle aktardı: “Yukarıda çeşitli ankrajlar olacak. Yani köprünün bağlantıları olan çelik malzemeler yerleştirilecek. Ağustos sonuna kadar kule işinin bitmesini bekliyoruz" .
 
                                                                                                                      Şubat 2014
KMOP'DEN HABERLER