• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ İNŞAATINDA KURTARMA TATBİKATI

 

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi köprü kulelerinde kurtarma tatbikatı düzenlendi. Tatbikatta temsili yaralı, köprü kulelerinin tepesinden indirilerek hastaneye kaldırıldı.  

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde risk alanlarına göre tedbirler de gözden geçiriliyor. Köprü ve otoyol sahasında zaman zaman yapılan tatbikatlarla olası risk senaryoları uygulanıyor.    

 

Bu kapsamda düzenlenen kurtarma tatbikatında, köprü kulelerinin tepesinde bacağı kırılan temsili kazazede, insan sepetiyle köprü kulelerinden aşağıya indirildi. Kazazede daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı.  

 

3.Köprü Projesi Avrupa Yakası İş Güvenliği Şefi Meksut Alev, "Tatbikat yaklaşık 20 dakika sürdü. Olası bir olay sonrası kazazede kuleden nasıl çıkarılır, onu tatbik ettik. Senaryo hazırlandı, ekip belirlendi. Ardından eğitim verildi, kırık anında ne yapılması gerektiği anlatıldı. Tatbikat sırasında ise, önce siren sesi duyuldu. Ambulans geldi, acil sağlık ekibinden biri temsili kazazedenin bulunduğu bölüme çıkarıldı. İlk müdahale olay yerinde yapıldı. Kazazedenin kırık bacağı sabitlendi. Sedyeye yatırıldı. Daha sonra vinç yardımıyla sepet gönderildi. Temsili kazazede aşağıya indirilerek hastaneye kaldırıldı.”dedi.

 

Aslında her yıl bir adet tatbikat yapılmasının zorunlu olduğunu belirten Meksut Alev, "Ama biz her acil durum için bu tatbikatları yapıyoruz. Yer farklılıklarından dolayı kurtarma yöntemleri değişiyor. En zoru tabii ki köprü kulelerinden adam indirmek " diye konuştu. 

 

ICA İş Sağlığı, İş Güvenliği, Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal ise, tatbikatların risklere hazırlıklı olmak için gerçekleştirildiğini belirtti. Baysal, "Tatbikatların mantığına bakarsak; sonuçta biz tehlikeli işler grubunda işimizi yapıyoruz. Risklere hazırlıklı olmak için de farkındalığı, planlamayı bir arada gerçekleştirebileceğimiz yöntemler var. Bunlardan biri de tatbikat… Tatbikatın çeşitleri olabiliyor; deprem, yangın, yüksekten kurtarma, kapalı alandan kurtarma tatbikatı gibi. Biz bu tatbikatları ilgili alanlara göre yapıyoruz " dedi.  

 

Tatbikatların video kaydının alınarak incelendiğini de anlatan Alper Baysal, "Önemli olan planlama yapmak, tatbikatı kaydetmektir. Tatbikatı izleriz. Daha sonra planlandığı gibi yapılıp yapılmadığına bakarız., Buna göre belirli düzeltmeler olabilir. Bunlar raporlanır, daha sonra uygulamalar geliştirilir" ifadesini kullandı.  

KMOP'DEN HABERLER