• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ KULELERİ 150 METREYE YÜKSELDİ

 
3. Köprü projesinde köprü kulelerinin yükselişi tüm hızıyla sürüyor. Ocak ayı itibariyle kulelerin uzunluğu 150 metreyi aştı. Köprünün kalıcı kirişlerinin yapımına da başlandı. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köprü kulelerindeki hummalı çalışma sürüyor. 24 saat kesintisiz süren çalışmalarda yaklaşık 600 işçi kule yapımında görev alıyor. Hem Avrupa hem de Asya Yakası'ndaki köprü kulelerinin ayaklarında 3'er büyük vinç durmadan çalışıyor. 
 
KİRİŞLERDE 790 TON DEMİR KULLANILACAK
 
Köprü yapımında en önemli aşamalardan biri olan kalıcı betonarme kirişlerin yapımına da başlandı. Çalışmaların ilk ayağı olarak sahada demir donanımı yapılıyor. Dev iskelelerle desteklenen kirişte çalışmalar sürüyor. 
 
Köprü inşaatı Saha Mühendisi Adem Kol, "Önce köprü kuleleri yükselmeye başladı. 3 ayda büyük bir aşama kaydettik. Onun ardından kalıcı kiriş seviyesi olan 61. metrede çalışmalar başladı. Dev iskeleler kuruldu. Şimdi de kalıcı kirişte en alt tabakanın demir donanımı yapılıyor. Kirişi taşıyacak olan alt germe halatlarının demiri örülüyor. Tamamlanınca betonu dökülecek. Kalıcı kirişte 790 ton demir konulacak " dedi.  
 
Köprü yapımında bir sonraki aşama kalıcı betonarme kirişlerin üzerine yol tabliyelerinin yerleştirilmesi olacak. 3. Köprü projesi Avrupa Yakası Yapım Müdürü Samet Seyhan, kalıcı kirişlerin üzerinden geçecek yolun genişliğinin 59 metre olacağını söyledi. Seyhan, "Yolda köprünün üzerinde olduğu gibi 4 gidiş, 4 geliş 2 de demir yolu yani toplam 10 şerit olacak" dedi. 
 
Kalıcı kirişlerin bu yılın üçüncü çeyreğinde bitirilmesi planlanıyor. Samet Seyhan, "Bu yılın 3.çeyreğinde orada kalıcı kirişlerin üzerindeki yolda yürüyebiliriz" diye konuştu
 
                                                                                                                      Ocak 2014
KMOP'DEN HABERLER