• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ KULELERİ 300 METREYE ULAŞTI

 

3. Köprü kuleleri artık 300 metreye ulaştı. Kulelerin betonarmesinin bir ay içinde bitirilmesi planlanıyor.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü kulelerinin yapımının son dönemecine girildi. 322 metre olacak olan köprü kulelerinde yükseklik 300 metreye ulaştı. Artık köprü kulelerinin tepesinden 1. ve 2.Boğaz köprülerini görmek de mümkün. 

 

Avrupa Yakası Köprü Kule şefi, köprünün hem statik hem de estetik açıdan farklı bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek, çalışmalarda gelinen aşamayı anlattı. Avrupa Yakası Köprü Kule şefi,  "29 Mayıs 2013 deki temel atma töreniyle yapımına başlanan kulelerde 300 metreye ulaşmış bulunmaktayız. Köprü kulelerimiz hem statik hem estetik açıdan dünyadaki diğer örneklerinden oldukça farklı bir yapıya sahip.   Temel üstünde 1.5 m den başlayan beton kalınlığı sürekli daralarak 208 metre yükseklikte 1 metre oldu. Vardiyalar halinde gece gündüz kulelerde yaklaşık 300 kişi çalıştı. İlk olarak kayar kalıp sistemiyle başladığımız kulelerde 208 metreden sonra otomatik tırmanır kalıp sistemine geçtik. Eğik askı halatlarının geçeceği ağırlıkları 35 ile 65 ton arasında değişen ankraj kutularını koymak için böyle bir sistem değişikliğine gitmek zorunda kaldık. Otomatik tırmanır kalıp sayesinde de 300 metre kadar gelmiş bulunmaktayız. Bulunduğumuz bu yükseklikten Boğaz köprüsünü ve Fatih sultan Mehmet köprüsünü görmek bize ayrı bir gurur ve keyif veriyor." dedi. 

 

KÖPRÜ KULELERİNDE SON 1 AY 

 

Proje kapsamında köprü kulelerinin son betonlarının bir ay içinde bitirilmesi planlanıyor. Avrupa Yakası Köprü Kule şefi,"300 metreye ulaşmamızla birlikte kulelerdeki son döşeme betonlarını 1 ay içerisinde bitireceğiz. Yüksekliği 4.6 metre olacak bu son betonarme ile toplam betonarme yüksekligi 304.6 metreye ulaşacak. Bu döşemenin üzerine ANA HALAT kablolarının yerleşeceği kule semerleri yerleştirilecek. Bu arada 266 kotundan başlayan kule ara bağlantılarının çalışmaları yapılacak. Daha sonra eğik askı halatları ve çelik döşemelerin montajlarına başlayacağız." ifadesini kullandı. 

 

                                                                                                                   Eylül  2014

 

KMOP'DEN HABERLER