• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ KULELERİ ARTIK 250 METREYE ULAŞTI

 

3. Köprü kuleleri 250 metreye ulaştı. Proje çalışmaları çerçevesinde köprü kuleleriyle kabloların bağlantısını sağlayacak bağlantı kutularının da 9'u konuldu. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde şehrin her iki yakasında da görünür olan köprü kulelerindeki çalışmalar devam ediyor. Uzunlukları 320 metreyi bulacak olan kulelerin yüksekliği 250 metreyi aştı.  

 

3. Köprü Avrupa Kule Şefi Ömer Çeri, kayar kalıp sisteminden tırmanır kalıp sistemine geçiş yapıldığını hatırlatarak, "Tırmanır kalıpta 5 günde bir beton döküyoruz. Yani 4.6 metre yükseliyoruz. 235 metreden sonra kuleye gömülü elemanlar yerleştiriliyor. Beton döküm işlemiyle birlikte bağlantı kutuları da konuyor. Bu kutuların en büyüğü 65 ton en küçüğü ise 36 ton büyüklüğündeydi. 9 adet bağlantı kutusunu yerleştirmiş durumdayız. Köprü kuleleri bitene kadar bu rakam 4 kulede 88'i bulacak" dedi.

 

Köprü kulelerinin yükselişinin devam edeceğini belirten  Ömer Çeri, "Şu anda tek köprü kulesinde 60 işçi çalışıyor, tüm köprü kulelerinde 240 kişi görev yapıyor. Ana kabloda bu köprü kulelerine bağlanacak. Daha çok işimiz var. Yükselişin sonunda köprü kulelerine kablo çekimleri de yapılacak. Eğik askı halatları da bağlanacak. Daha sonra da bu kablolara denizden gelen tabliyeler gelecek. Onlar ana kablo ve diğer kablolara asılacak. " dedi. 

 

                                                                                                                   Haziran 2014

                                                                                                                   Haziran 2014

KMOP'DEN HABERLER