• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ KULELERİNDE 2. GEÇİCİ KİRİŞLER KONULDU

 

3. Köprü inşaatında köprü kuleleri 132 metreye ulaştı. Köprü kulelerinin 112 metrede bulunan geçici kirişlerinin inşaası da gerçekleşti.
 
ICA’nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Köprü kulelerinin yükselişi devam ediyor. Köprü kuleleri deniz seviyesinden 132 metre yükseğe ulaşırken, köprü kulelerine destek olan geçici kirişlerden ikincisi de 112 metreye yüksekliğe yerleştirildi.
 
3. Köprü projesi Avrupa Yakası Yapım Müdürü Samet Seyhan, geçici kirişin ağırlığının 103 ton olduğunu söyledi. Samet Seyhan, “Bizim toplamda inşaat safhasında beş tane geçici kirişimiz var. Bunlardan birini 60. metreye yerleştirmiştik2. geçici kirişimiz ise 112 metrede. Yaklaşık 103 ton ağırlığındaki kirişin uzunluğu 45.5 metre” dedi.  Kirişlerin inşaat sırasında köprü kulelerinin eğiminin önüne geçilmesi için yerleştirildiğini söyleyen Seyhan, “İnşaat sürdükçe, bu kuleler yükseldikçe, içe doğru bir baskı oluşuyor. Kirişler bu baskıyı karşılıyor. Elbette bir takım hesaplamalar var. Örneğin, birinci kirişte, kirişlere ilk yüklememizi 600 ton yapmıştık, bunun en fazla 1400 tona yükseleceğini hesaplamıştık. Öyle de oldu. 2. geçici kirişte ise, 400 ton deneme yüklemesi yaptık. Burada yük ise en fazla 1200 tona kadar çıkacak. Bundan sonraki üçüncü kirişimiz ise, 162. metreye yerleştirilecek” ifadesini kullandı.  
 
Köprü kulelerinin günlük yaklaşık 2-2 buçuk metrelik yükselişi de sürüyor. Köprü kulelerinde hedef Ocak 2014 sonu itibariyle 208 metreye ulaşmak. 
 
                                                                                                                      Ocak 2014
 
KMOP'DEN HABERLER