• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ KULELERİNDE YENİDEN BETON DÖKÜLMEYE BAŞLANDI

 

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde önemli bir aşamaya daha geçildi. Tırmanır kalıba geçilmesinin ardından ilk beton dökme işlemi tamamlandı.  

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde köprü kulelerindeki ilerleyiş yeniden başladı. Kayar kalıp sisteminden tırmanır kalıba geçen beton dökme işleminde yeniden ilerleme başladı. Tırmanır kalıp sisteminde ilk beton dökme işlemi tamamlandı. Bu aşamadan sonra tırmanır kalıp sistemiyle köprü kuleleri 300 metreye kadar ulaşacak. Tırmanır kalıpla her beton dökümünde köprü kuleleri 4.6 metre yükselmiş olacak.  

 

3. Köprü Avrupa Kule Yapım Müdürü Samet Seyhan, "Birinci ve ikinci ankraj kutularını koyduk. Artık 4.6'şar metre beton dökme işlemleri gerçekleştirilmeye başlandı. Bundan sonraki süreçte ankraj kutuları konacak, kaynak işleri yapılacak. Kalıp sisteminin oluşmasıyla tekrar beton dökme işlemi gerçekleşecek. Ankraj kutuları yerleştirilerek, beton dökme işlemleri ona göre devam edecek" dedi.  

 

Kalıp sisteminin 208 metreyi aşan yükseklikte nasıl ilerleyeceğini de anlatan Seyhan, " Köprü kulelerinin tepesinde gün boyunca yaklaşık 300 çalışan var. 5 katlı kalıp hidroliklerle parçalar halinde yükselecek. Hedef haftada bir en az bir dökümün gerçekleşmesi. Tabii ilk günlerde bir takım zorluklar olacak ama saha sonra hızlanacak " diye konuştu. Köprü kulelerinde Eylül ayı ortasından sonra köprü kablo çekimlerine başlanması hedefleniyor.  

KMOP'DEN HABERLER