• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ KULELERİNE ANKRAJ KUTULARI KONULMAYA BAŞLADI

 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde 200 metreyi geçen köprü kulelerinde artık halatların yerleştirileceği ankraj kutuları konuluyor.
 
ICA’nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde büyük aşama kaydedildi. Köprü kulelerinin yaklaşık 3'te ikisi bitti. Kayar kalıp sistemi sökülerek, tırmanır kalıp sistemine geçildi. Köprü kuleleri 200 metreyi geçerken, köprü kulelerine artık halatların yerleştirileceği ankraj kutuları konuluyor. Ankraj kutuları da devasa yapılar: Eğik askı halatlarının köprü kulelerine sabitlenmesi için konulan ankraj kutularının en büyüğü,  yaklaşık 11 metre yüksekliğinde ve 61 tondan ağır olacak.
 
3. Köprü Avrupa Kule Sorumlusu Ömer Çeri, “Deniz seviyesinden 208 metre yükseklikten itibaren ankraj kutuları konulmaya başlandı. 4 adet köprü kulesinde 88 adet ankraj kutusu olacak. Bunlardan ilki en büyük ve en ağır olanı... İki parça halinde buraya getirildi. Bu ankraj kutusunun ilk parçasının ağırlığı 33 ton, ikinci parça 28 ton. Köprü eğik askı halatlarının sabitleme noktaları olacak. Eğik askı halatları tabliyeden gelecek, kulelere sabitlenecek “ dedi.
 
Ankraj kutularının kaldırma operasyonlarının zorlu bir operasyon olduğunu belirten Ömer Çeri, “Kaldırma operasyonu zorlu bir operasyon olacak. Kule vinçlerinin kapasitesi bunları kaldırmak için uygun. Ama parçaya bölüyoruz ki, ankraj kutularının bağlantıları daha emniyetli şekilde yukarıda birleştirilebilsin” diye konuştu.  
 
Köprü kulelerinde bundan sonra çalışmalar 6 katlı otomatik tırmanır kalıp aracılığıyla sürdürülecek. 3. Köprü Avrupa Kule Yapım Müdürü Samet Seyhan ise, yaklaşık 320 metre yüksekliğe çıkacak olan köprü kulelerinin Ağustos ayında bitirilmesinin planlandığını belirtti.
 
                                                                                                                     Nisan 2014
KMOP'DEN HABERLER