• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜ TABLİYELERİNDE YANGIN TATBİKATI
 
3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde kendi içinde bir çok farklı riski olan alanlara  göre tatbikatlara devam edilmekte. 3.Boğaz Köprü şantiye sahasında bu kez de  çelik tabliyelerin bulunduğu alanda yangın tatbikatı yapıldı. Tatbikat gerçeği aratmadı.
                                                                                                                                                    
- ICA'nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde risk alanlarına göre tedbirler de gözden geçiriliyor. Köprü ve otoyol sahasında zaman zaman yapılan tatbikatlarla olası risk senaryoları uygulanıyor. Daha önce köprünün dev kulelerinde yapılan yangın ve kurtarma tatbikatı bu kez Asya ve Avrupa'nın birbirine yeniden kavuşturacak çelik tabliyelerde yapıldı. Nefes tatbikat gerçeği aratmadı. 
 
Hazırlanan senaryo kapsamında çıkartılan yangın 6 dakika içinde başarıyla söndürülürken, olay yerindeki biri yaralı tüm personel sağlıklı biçimde acil toplanma noktalarına tahliye edildi. Tahliye sonrası sayım yapılıp tahliye esnasında fark edilen eksiklikler çalışanlarla paylaşıldı.
 
3. Köprü Projesi Avrupa Yakası İş Güvenliği Şefi Meksut Alev, "Yaptığımızın işin riski çok büyük olup  ‘çok tehlikeli sınıf’ işler kapsamında  bulunduğu için 6331 Sayılı İş Güvenliği  Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre yılda 1 kez tatbikat yapma zorunluluğumuz var. Fakat 3. Köprü gerek proje sahasının genişliği, gerekse yapı olarak çok farklı mimari özelliğinden dolayı çok daha sık tatbikat yapıp olası riskleri baştan fark ederek önleme yoluna gitmek istiyoruz" dedi. 
 
Meksut Alev, "Tatbikatın tamamı yaklaşık 20 dakika sürdü. Önce yangın çıkarıldı, ardından alevlere anında müdahale edildi. Yangından kaçarken kaza geçiren yaralıya müdahale için Ambulans geldi; acil sağlık ekibi,  yaralanan temsili kişiye ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Temsili kazazede daha sonra hastaneye kaldırıldı. " dedi.
 

                                                                                                                     Aralık  2015

 

KMOP'DEN HABERLER