• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE 200 METREDE SÖKÜM İŞLEMİ

 

3. Köprü ayaklarının ulaştığı 200 metrede hummalı bir çalışma gerçekleşti. Köprü kulelerinde kalıp sistemi değiştirildi. Kayar kalıp sistemi sökülerek, tırmanır kalıp sistemine geçildi.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalarda büyük bir aşama kaydedildi. Köprü ayaklarının yaklaşık 3'te ikisi tamamlandı. 3. Köprü ayaklarının ulaştığı 200 metrede geçtiğimiz günlerde hummalı bir çalışma yapıldı. Köprü ayaklarında, ayakların yükselmesini sağlayan kalıp sistemi değiştirildi. Kayar kalıp sistemi sökülerek, tırmanır kalıp sistemine geçildi. 200 metrede söküm işlemi gerçekleştirildi.

 

3. Köprü Avrupa Kule Yapım Müdürü Samet Seyhan, "Tırmanır kalıba geçtik. Böylece ankraj kutularının montajı kolaylaşacak” dedi ve söküm işlemini “Yukarıda bulunan bütün fazla demirler, beton dağıtıcılar, ekstra kullanılan malzemeler, bunların hepsi öncelikle yere indirildi. Daha sonra beton dökümü esnasında son aşamaya gelindiğinde, kalıp söküm kirişleri konuldu. Bu kayar kalıbın tırmanmasını sağlayan hidrolik üniteler sökülerek 200 metreden indirildi. Önce kulelerin içindeki ana iskeletler ve en son olarak da kalıbın yönünü tayin eden raylı çelik yapı söküldü. Sonrasında da kalıbın tamamı 6'ya bölünerek aşağıya indirildi. 200 metreden 100 tondan fazla malzeme indirdik. Bu işlem 1 hafta sürdü " sözleriyle anlattı. 

 

Köprü ayaklarında çalışmalar 6 katlı otomatik tırmanır kalıp aracılığıyla sürdürülecek. Köprü ayakları, 15 Mart'ta yeniden yükselmeye başlayacak. 

 

3. Köprü Avrupa Kule Yapım Müdürü Samet Seyhan, yaklaşık 320 metre yüksekliğe çıkacak olan köprü ayaklarının ağustos ayında bitirilmesinin planlandığını da belirtti.

 

                                                                                                                      Mart 2014

KMOP'DEN HABERLER