• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE ANA KABLO İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
 
Asya ve Avrupa'yı bir kez daha bir araya getirecek 3. Köprü Projesi'nde ana kabloların montajı için geri sayım başladı. Toplamda 13 bin ton olan 2 ana kablo malzemelerinin imalatları tamamlandı, gelecek ay inşaat sahasına gelmesi bekleniyor.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde iki kıtayı bir araya getirmek için çalışmalar sürüyor. Proje kapsamında çelik tabliye çalışmaları sürerken, ana kablolar için de geri sayım başladı. 13 bin tonluk ana kabloya ait malzemelerin imalatı, Güney Kore'de alanında uzmanlaşmış bir fabrikada yaklaşık bir senede tamamlandı. Geçtiğimiz aylarda imalatı tamamlanan ana kablo malzemesi yük gemisi ile getiriliyor. Ana kablo malzemelerinin gelecek ay içinde şantiye sahasında olması planlanıyor. 
 
3. Köprü Fabrikasyon Mühendisi, "Köprüde 2 tane ana kablomuz var; birisi kuzey kulelerdeki çelik semerlere, diğeri ise güney kulelerdeki çelik semerlere oturarak köprü çıkışlarındaki ankraj bloklarına bağlanacak. Bilindiği üzere 1. ve 2. köprüde araçların üzerinden geçtiği çelik tabliye, ana kabloya bağlı düz / çapraz askı halatları ile taşınmakta. Bu köprüde kablolar melez bir yapıya sahip; yani çelik tabliyeler, belirli bir kısımda ana kabloya kablo kelepçeleri ile bağlı düz askı halatlarıyla köprü ayaklarına yakın kısımda ise sadece berkitme kablolarıyla birlikte taşınıyor. Geçiş bölgesinde ise hem düz askı halatları hem de berkitme kablolarıyla tabliyeler bağlanıyor. Ana kabloya bağlı bu düz askı halatları 59 çelik tabliyenin 13 tanesini tek başına, 22 tanesini de berkitme kabloları ile birlikte taşıyor" dedi. 
  
Kabloların özellikleri konusunda da bilgi veren 3. Köprü Fabrikasyon Mühendisi, "Ana kablo halatlardan, halatlar ise tellerden oluşur. Halatlar 5.4 milimetrelik galvanizlenmiş 127 tane telin altıgen şeklinde sıkıştırılması ile oluşturulmuş durumda. Ana kablo orta açıklıkta 113 adet halattan oluşup,  72 santimetre çapındadır. Yan açıklıklarda ise halat sayısı 122 adet olup kablo çapı 75 santimetredir. Sadece yan açıklıklarda yer alan 9 halat ise kulede semerlere soketlenecektir. Ana halatın boyu yaklaşık 2421 metre olacak.” açıklaması yaptı. 
 
3. Köprü Tabliye ve Kablo İmalat Şefi ise, “Köprümüz kuleler arası ana açıklığı 1408 metre, kule üst kotu deniz seviyesinden 330 metre, köprü tabliye genişliği 59 metre ile dünyanın sayılı köprülerinden birisi. Bu açıklığı geçmek için, hem eğik askı hem de düz askı taşıyıcı sistemlerini bir arada kullanıyoruz. Kulelere bağlanan bireysel halatlar, bakıldığında arp telleri gibi görünüyor, bunlar eğik askı köprü sisteminin bir parçası. Şu anda İstanbul'da Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Atatürk Baraj Gölü üzerindeki Nissibi Köprüsü'nde bu sistemi görmek mümkün. Kulelerin üstünde semer dediğimiz destek elemanlarına oturan ve iki ucu iki kıtada yol gövdesinin altındaki ankrajlara bağlanan ana kablo ise asma köprü sistemin bir parçası. Mevcut Boğaziçi ve FSM köprülerindeki sistemin işlevsel olarak benzeridir." diye konuştu. 

                                                                                              Ocak 2015

KMOP'DEN HABERLER