• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE ÇELİK TABLİYE VE KULE ÜST KİRİŞİNDE BOYA İŞLEMİ

3. Boğaz Köprüsü'nde çelik tabliye ve kule üst kirişlerinde boya işlemi devam ediyor. Boyama işlemi sonrası köprü çelik tabliyeleri ve kule üst kirişlerinde minimum 15 yıl tam koruma sağlanacak. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde son dönemece girildi. 3. Köprü'ye monte edilen 59 adet çelik tabliye ve kule üst kirişlerinde minimum 15 yıl tam koruma sağlayacak boyama işlemi gerçekleştiriliyor. 

 

3. Boğaz Köprüsü yetkilisi, "Çelik, oksijen ile temas ettiğinde zamanla oksitlenir. Nem, yağmur ve deniz suyu bu oksitlenmeyi hızlandırır. Kısaca paslanma dediğimiz bu olay çeliğin direncini azaltır ve çürümesine neden olur, çelikten yapılan imalat çürüdüğünde bir süre sonra kullanılamaz hale gelir. Bu nedenle malzemeyi yıllarca kullanabilmek için malzemenin oksijenle temasını engellemeliyiz, bunu engellemenin yolu da malzemeyi kaplamaktır. Bilindiği üzere; hem çelik tabliyeler hem de köprü üst kirişi panelleri fabrikada imalat sonrası, prosedürlere uygun olarak boyanmış ve tüm boya aşamaları kontrol edilerek sevkiyatları o şekilde yapılmıştır. Söz konusu imalatların kaynak birleşim kısımları ile boyası zarar gören yüzeyler, standart ve prosedürlere uygun olarak montaj sonrası boyanmaktadır" dedi. 

 

Yetkili, boyama işleminin dayanıklılığı için de,  "Çelik tabliye ve kule üst kirişi panelleri, uluslararası standartlara göre korozyon kategorisi sınıfında en üst sınıfa uygun olarak boyanmakta ve bu işlem en az 15 yıl tam koruma sağlamakta. Boya uygulaması, kumlama uygulaması ve çelik yüzeylerin boya öncesi yağ-pas-tuz-toz temizliği ile başlar. Sa 2,5 sınıfı yüzey kalitesi oluşturulur ve boya uygulamasına geçilir. Astar boya olarak çinko bakımından zengin epoksi boya kullanılmaktadır ve çelik yüzeyler için çok iyi bir korozyon koruması sağlar. Astar kat üzerine iki kat saf epoksi boya kullanılmaktadır ve aşınmaya dayanıklı, hızlı kuruyan yüksek yapılı bir üründür. Son kattaki boya  poliüretan kaplamadır,  parlak bir görünüme sahiptir ve atmosferik ortamlar için en uygun boya kullanılmaktadır. Yüzey hazırlığı ve boya uygulamasının her aşaması imalatçı firma tarafından da sürekli kontrol edilmekte, raporlanmakta ve boya markası olarak da dünyanın 1 numaralı boya üreticilerinden firma ile çalışılmaktadır" ifadesini kullandı. 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Haziran 2016

KMOP'DEN HABERLER