• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE DEV VİNÇLER KURULDU
 
Üstün teknolojiye sahip dev vinçler 3. Köprü'nün yapımında kullanılıyor. Her biri 1.000 ton kaldırma kapasiteli dev vinçlerin montajları tamamlandı. Vinçler, köprünün çelik tabliyelerinin denizden ve karadan kaldırılıp yerleştirilmesi aşamasında kullanılacak.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü Projesi'nde çelik tabliyelerin yerleştirilme aşamasına geçildi. Bu kapsamda üstün teknolojiye sahip dev vinçler parçalar halinde 3. Köprü inşaat sahasına getirildi ve her biri 1.000 ton kaldırma kapasiteli dev vinçlerin montajları tamamlandı.
 
Öncelikle iki kıtayı birleştirecek olan tabliyelerin kaldırılması için inşaat sahasına  "Derrick Crane"  adı verilen vinçlerin parçaları getirildi. Çalışmalar kapsamında, 940 ton ağırlığını bulacak tabliyelerin montajını sağlayacak vinçlerin montaj işlemi yapıldı. 
 
Köprü İnşaatı Saha şefi, "Tabliye montaj çalışmaları sona erdi. Bu vinçlerle tabliyeler kaldırılacak. Denizden ve karadan tabliyeyi alacak, tabliyeleri köprü tabliyelerinin birleşme noktalarından kaldırarak, ekleme yapacak. Bir önce konulan tabliyenin devamına konulacak. Bu vinçlerin kaldırma kapasitesi 1.000 ton  ağırlıkları ise 300 ton civarında. " dedi.  
 
Heyecan verici bir işlem olacağını belirten Köprü İnşaatı Saha Şefi, " Çok büyük bir kaldırma operasyonu olacak. 59 tabliyenin 40 adedi bu dev vinçler yardımıyla kaldırılacak. İki taraftan tabliyeler konulacak. Sadece bir tabliyenin birleştirme operasyonu günler sürecek." ifadesini kullandı.
 
                                                                                              Mart 2015
KMOP'DEN HABERLER